Wieści

Jak radzić sobie ze wścibskimi ludźmi?

Wścibskie pytania czasem zadają przypadkowe osoby, np. współpasażerowie z pociągu, pacjenci czekający w kolejce do lekarza, goście na przyjęciu organizowanych przez naszych znajomych. Podczas niezobowiązującej pogawędki możemy usłyszeć pytania dotyczące tematu, którego wolelibyśmy nie poruszać, a już na pewno nie w rozmowie z nieznajomym: „Dlaczego twoje dziecko ma inne nazwisko niż ty?”, „Gdzie pracujesz?”, „Ile zarabiasz”.

Pytania naruszające naszą prywatność nie zawsze padają z ust nieznajomych. Nieraz zadają je nasi znajomi czy współpracownicy: „Dlaczego odszedłeś z poprzedniej firmy?”, „Jaką dostałeś premię?”. Pytań nie szczędzą nam też bliscy – rodzice, ciotki, dziadkowie: „Kiedy doczekam się wreszcie wnuków?”, „Czemu się nie ustatkujesz?”.

Nie musimy odpowiadać na wścibskie, nieprzyjemne, a czasem nawet niestosowne pytania. Dr Susan Krauss Whitbourne z University of Massachusetts daje wskazówki, jak sobie z nimi radzić.

  1.   Po pierwsze, zapobiegaj. Starajmy się dostrzegać sygnały, które mogą być zapowiedzią wścibstwa. Jeśli mamy poczucie, że osoba, obok której siedzimy w samolocie, autobusie czy w poczekalni rozpocznie zaraz „przesłuchanie”, tak pokierujmy sytuacją, by uniknąć dalszej rozmowy. Możemy na przykład wyciągnąć coś do czytania, wepchnąć w uszy słuchawki. Jeśli to nie zadziała, spróbujmy zgasić wścibskość interlokutora np. odpowiadając pytaniem na pytanie: dlaczego cię to ciekawi? dlaczego pytasz? albo „a ty?” - gdzie pracujesz? jak twoje dzieci, jak u ciebie z seksem?

   2.  Mów prawdę. Czasem gdy padają osobiste pytania zmyślamy na poczekaniu historię, która ma zaspokoić ciekawość rozmówcy. Taka strategia niesie jednak pewnie niebezpieczeństwo. Jeśli opowiemy zmyśloną historię, pojawią się pewnie kolejne pytania a my będziemy musieli wciąż podtrzymywać swą wersję i rozbudowywać ją. Może się zdarzyć, że fakty, które pojawią się w dalszej części rozmowy, będą sprzeczne z tym, co wymyśliliśmy. Lepiej zatem mówić prawdę, niekoniecznie całą - ale prawdę.

   3. Zastanów się, czy pytanie jest rzeczywiście wścibskie. Być może pytający nie ma nic złego na myśli, zadaje jedynie zwykłe pytanie, by okazać zainteresowanie naszą osobą albo podtrzymać rozmowę. Nam może się wydawać, że jego pytania są wścibskie, ponieważ dotykają czegoś, na punkcie czego jesteśmy wrażliwi.

   4. Powiedz, że nie chcesz na dany temat rozmawiać. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że „niewinne” pytanie może okazać się zbyt osobiste. Rozmówca na pewno uszanuje nasze pragnienie zachowania dystansu i doceni szczerość.

   5. Przygotuj odpowiedź. Jeśli często słyszymy to samo pytanie, np. „Dlaczego zmieniłeś pracę?”, przygotujmy sobie odpowiedź, która zaspokoi ciekawość pytających, a jednocześnie nie zdradzi osobistych informacji.

   6. Zmień temat. Gdy pytania stają się zbyt osobiste, zamiast udzielać nieprawdziwych odpowiedzi, spróbujmy zmienić temat albo odwrócić uwagę od własnej osoby. Na spotkaniu towarzyskim możemy przejść gdzie indziej (np. pod pretekstem: „Idę po dokładkę”) albo wciągnąć do rozmowy kogoś innego, a potem ukradkiem oddalić się.

    7. Daj do zrozumienia, że potrzebujesz ciszy. Zdarza się, że np. fryzjerzy czy asystenci stomatologiczni bombardują nas osobistymi pytaniami, ponieważ nie potrafią w inny sposób nawiązać kontaktu. Jeśli nas to męczy, zasygnalizujmy – w sposób niewerbalny, jeśli nie możemy mówić – że potrzebujemy ciszy i spokoju.

I na koniec jeszcze jedna rada: nie lubisz wścibskich pytań, więc sam nie bądź wścibski. Łatwiej nam dostrzec wady u innych niż u siebie. Być może nasz rozmówca zadaje pytania, ponieważ sami najpierw go nimi zasypaliśmy? Zastanówmy się, czy przypadkiem nie byliśmy zbyt ciekawscy. A jeśli tak, postarajmy się ograniczyć pytania – w ten sposób wyznaczymy bezpieczne granice rozmowy.

Oprac. Agnieszka Chrzanowska na podstawie https://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201506/nine-ways-handle-nosy-people
foto: / shuterstock.com

W lipcowych Charakterach:
Nie znosisz długich podróży w zapchanych autobusach i pociągach pełnych obcych? Uciekasz wtedy w lekturę albo słuchasz muzyki? To błąd, bo spotkania z nieznajomymi mogą być źródłem szczęścia – przekonuje Beata Banasiak-Parzych w tekście "Porozmawiaj z nieznajomym". W lipcowych Charakterach także: Nie możesz się porozumieć z partnerem? – przeczytaj, co można zrobić, by naprawić związek.zdjecie
„Charaktery” dostępne są aż w pięciu różnych formatach cyfrowych:
PDF, ePUB, mobi i edycje przeznaczone na iPady, iPhony oraz urządzenia z systemem Android.Wstecz