Wieści

Różne Polki

Odpowiedź brzmi: róźne. Analiza skupień, która grupuje osoby udzielające zbliżonych odpowiedzi, pozwala wyodrębnić 7 typów Polek.

Spełnione Profesjonalistki (10 proc.) – wykształcone, w większości zadowolone z życia; 70 proc. ma stałą pracę i ją stawia na pierwszym miejscu, potem rodzinę; połowa z nich to mężatki; cechuje je poczucie sprawstwa i optymizm, wierzą, że zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie.

Obywatelki Świata (14 proc.) – młode, często studentki, mieszkają z rodzicami; są w związkach nieformalnych; otwarte na świat optymistki, wierzą, że wszystko przed nimi; chcą same decydować.

Rodzinne Panie Domu (13 proc.) – średnia wieku 40–50 lat; w większości to mężatki, mają dwoje i więcej dzieci; są słabo wykształcone, wierzące, definiuje je bycie żoną i matką; liczą się dla nich relacje, mało dbają o siebie.

Zachłanne Konsumpcjonistki
(17 proc.) – średnia wieku 39 lat, średnio wykształcone; dużo kupują i wydają; 75 proc. to mężatki, uważają, że to mężczyzna utrzymuje rodzinę; prezentują się niespójnie, wiele robią na pokaz, zainteresowane wrażeniem, jakie robią na innych.

Niespełnione Siłaczki (24 proc.) – średnia wieku 39 lat, 41 proc. ma wyższe wykształcenie; żyją w miastach, 82 proc. z nich pracuje, choć często poniżej aspiracji; pracę łączą z domem, poświęcają się dla innych, przekonane o odpowiedzialności za własne życie; często czują się zmęczone.

Rozczarowane Życiem (12 proc.) – najstarsze, często wdowy i rozwódki; na emeryturze, słabo wykształcone, zawiedzione tym, co przyniosło życie; mają nieudane związki, kłopoty z dziećmi, czują się samotne i niedoceniane; nie wierzą, że coś się zmieni.

Osamotnione Konserwatystki
(10 proc.) – średnia wieku 58 lat, najmniej wykształcone; mieszkają na wsi, mają średnio najwięcej dzieci i najniższy dochód, co piąta nigdy nie pracowała; często praktykujące katoliczki, przyjmują rolę kobiety podporządkowanej mężczyźnie.

Oprac. dk na podst.: Katarzyna Pawlikowskia i Dominika Maison, Polki, WUW, 2014

zdjecie
O portretach polskich kobiet czytaj więcej w lipcowych Charakterach w rozmowie z prof. Dominiką Maison.

„Charaktery” dostępne są aż w pięciu różnych formatach cyfrowych:

PDF, ePUB, mobi i edycje przeznaczone na iPady, iPhony oraz urządzenia z systemem Android.foto: baranq/shutterstock.com


Wstecz