Wieści

Ku lepszej komunikacji

1. Zatrzymaj się i słuchaj. To trudniejsze niż może się wydawać, ale nie ma innego sposobu na dobry początek rozmowy. Gdy jesteśmy zatopieni w ważnej dyskusji lub spieramy się ze znaczącą dla nas osobą, czasem ciężko odstąpić od swojego punktu widzenia i po prostu posłuchać, co ma do powiedzenia druga strona. Często tak bardzo przeraża nas „pozbawienie prawa głosu”, że nie przestajemy mówić, co w efekcie uniemożliwia jakiekolwiek porozumienie.

2. Wsłuchuj się. Zatrzymałeś się na chwilę, ale w Twojej głowie nadal kłębią się wszystkie rzeczy, które chciałbyś powiedzieć, więc tak naprawdę wciąż nie słyszysz, co chce Ci przekazać rozmówca. Terapeuci często stosują technikę (nazywaną „odzwierciedleniem”), która doskonale „wymusza” uważne wysłuchanie wypowiedzi klienta, np. „O ile dobrze zrozumiałem, właśnie powiedziałeś, że... Czy mam rację?”.

3. Bądź otwarty i szczery wobec swojego rozmówcy. Niektórzy ludzie obawiają się otworzyć „za bardzo” w kontaktach z innymi. Bycie w relacji oznacza zrobienie odważnego kroku w kierunku otwarcia. Otwartość to mówienie o sprawach, których być może nigdy dotąd nie poruszałeś. Choć niekiedy wiąże się to z ryzykiem wystawienia się na zranienia i rozczarowania, to jednocześnie oznacza gotowość na przyjęcie wszystkiego, co pozytywne w otwartej relacji.

4. Zwróć uwagę na sygnały niewerbalne. Komunikacja niewerbalna to mowa ciała, ton i modulacja głosu, kontakt wzrokowy i fizyczna odległość dzieląca Cię od rozmówcy. Jeśli chcesz komunikować się lepiej, musisz nauczyć się odczytywać te sygnały, jednocześnie uważnie słuchając, co mówi druga osoba.

zdjecie
Oprac. Beata Banasiak-Parzych. O tym, że spotkania z nieznajomymi mogą być źródłem szczęścia czytaj w LIPCOWYCH CHARAKTERACH

foto: bikeriderlondon/shutterstock.comWstecz