Wieści

Fałszywy alarm

Chodzi o sytuacje, w których lekarz wstępnie informuje, że z wynikami mammografii „coś jest nie tak”, a późniejsze badania wykluczają chorobę.
– Diagnoza potencjalnego nowotworu ma bardzo zły wpływ na psychikę kobiety – mówi Bruno Heleno z Uniwersytetu w Kopenhadze, który badał ten problem. - Niepomyślna diagnoza wywołuje ogromny stres, późniejsza jej zmiana niestety nie niesie ukojenia - wyjaśnia badacz.

Swoje tezy Bruno Heleno oparł się na analizie przypadków ponad tysiąca kobiet, które po wstępnych badaniach piersi usłyszały, że wymagają dodatkowych testów. Prosił je o wypełnienie kilku kwestionariuszy mierzących ich stan psychiczny. Okazało się, że fałszywy alarm pozostawił piętno w pacjentkach nawet na wiele lat. Badacz wykluczył przy tym by na psychiczny stan pacjentek wpływ miały inne czynniki, takie jak np.  sytuacja społeczna czy finansowa.
– Trzeba zrobić wszystko co tylko się da, by zredukować liczbę fałszywych alarmów. Lekarze powinni też pamiętać, by zawsze uspokajać pacjentki, że fałszywych wstępnych diagnoz nadal jest bardzo dużo – tłumaczy drugi z autorów badania prof. John Brodersen.

Oprac. (meh) na podstawie Healthscience.k

Wstecz