Wieści

Przekleństwo bycia miłym

W swojej książce Marson proponuje technikę BEAR, która pomaga radzić sobie ze strachem i stresem, kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia trudnej rozmowy albo radzenia sobie z trudnymi ludźmi. Skrót ten rozwija i wyjaśnia ona w sposób następujący:  

B jak breathe, czyli oddech Odpowiedni oddech uspokaja nas i pomaga racjonalnie myśleć. Świadomy oddech pomaga też zmniejszyć napięcie widoczne na twarzy, wynikające ze zdenerwowania. 

E jak eulogise,
czyli pochwała Powiedzmy drugiej osobie komplement. W ten sposób sprawimy, że poczuje się bezpiecznie i w efekcie ulotni się z niej wrogość. 

A jak accept, czyli akceptacja Zaakceptujmy, że druga strona może mieć inną wersję zdarzenia i ma do tego prawo. Dopiero wtedy możemy przejść do fazy rozwiązywania problemu w atmosferze wzajemnego szacunku. Wyrazem akceptacji jest uważne słuchanie; nie wzdychajmy, nie przerywajmy, nie unośmy wymownie brwi. 

R jak respect,
czyli szacunek Zanim zabierzemy głos, postarajmy się zebrać myśli i sformułować to, co czujemy, w formie komunikatów „ja”, czyli zaczynając nie od „ty”, tylko od „ja”. 

Jacqui Marson radzi ponadto jak uprzejmie odmówić. Często bowiem bierzemy coś na siebie, ponieważ nie potrafimy powiedzieć drugiej osobie „nie”. Nie chcemy jej urazić, sprawić przykrości odmową. Oto, co w takiej sytuacji zaleca Marson.

1. Podziękuj danej osobie, że pomyślała o Tobie.

2. Uprzejmie, ale stanowczo odmów. Możesz na przykład powiedzieć: „Tym razem nie mogę wziąć udziału w Twoim przedsięwzięciu”.

3. Postaraj się znaleźć wyjście z sytuacji, by pozytywnie zakończyć daną sprawę. Być może jesteś w stanie zaproponować kogoś, kto będzie mógł pomóc. Nie proponuj jednak takiego rozwiązania, jeśli nie masz całkowitej pewności, że wskazana osoba jest w stanie i zechce to zrobić.

4. Nie przedłużaj rozmowy i nie daj się przekonać!

zdjecie
O tym, że nie zawsze warto być miłym Jacqui Marson opowiada w lipcowych „Charakterach”.

Oprac. na podst.  J. Marson, Bycie miłym to przekleństwo, Muza, 2015

foto: Syda Productions/shutterstock.com

Wstecz