Wieści

Jak znosisz smak porażki?

Badacze z John Hopkins University i California Institute of Technology pod kierunkiem dr. Vikrama S. Chiba postanowili przyjrzeć się działaniu osoby, która staje w obliczu możliwości przegranej. Naukowcy zaprosili do badania kilkadziesiąt osób, których zadaniem było granie w grę komputerową, polegające na jak najszybszym przesuwaniu kropek pojawiających się na ekranie. Każda z osób dostała na początek 100 dolarów, które można było pomnożyć lub stracić. Skaner MRI rejestrował aktywność mózgów grających, zwłaszcza w brzusznej części prążkowia, wchodzącego w skład układu nagrody. Badanych oceniono również pod kątem ich „awersji do przegranej”, czyli siły, z jaką osoba reaguje na perspektywę zysków i strat. Do tego posłużyła inna gra – uczestnicy obstawiali wynik rzutu monetą i za każdym razem zdobywali lub tracili punkt, co pociągało za sobą stratę pieniędzy lub zysk. Co się okazało?

Otóż kiedy osoby o wysokiej awersji do przegranej miały okazję wygrać 100 dolarów, gwałtownie spadał ich poziom skuteczności w grze – niejako „blokowali się”. Z kolei ci o niskiej awersji do przegranej – co oznacza, że powinni być niewzruszeni wobec perspektywy utraty pieniędzy – lepiej radzili sobie we wszystkich rozgrywkach... oprócz tej, w której mogli przegrać 100 dolarów!  Innymi słowy osoby źle znoszące porażkę blokowały się, gdy miały szansę wygranej, a osoby, które miały być przegraną niewzruszone, właśnie w jej obliczu wypadały gorzej...

Dr Vikram S. Chib przypuszcza, że ci, którzy nie lubią przegrywać, możliwość wygrania 100 dolarów paradoksalnie spostrzegają jako możliwość straty – bo przecież istnieje prawdopodobieństwo, że nie wygrają. I ta świadomość hamuje ich. Z kolei osoby dobrze radzące sobie z przegraną mogą mieć niską tolerancję na stratę tego, co już otrzymały.  Dr Chib zachęca do refleksji nad własną tolerancją na przegraną i wygraną. Dzięki temu może uda się nam zwiększyć efektywność działania pod presją. Może w tym pomóc quiz zamieszczony przez psychologów sportu na stronie: www.competitivedge.com/athletes-%E2%80%9Chow-tough-are-you%E2%80%9D-0.

Choć jest adresowany do osób uprawiających sport, jego twierdzenia można odnieść do wielu codziennych sytuacji: „Martwię się, że mogę popełnić błąd”, „Jeśli działam pod presją, staram się dać z siebie wszystko”, „Łatwo się rozpraszam”. Rozwiązując quiz, dowiemy się, czy łatwo dochodzimy do siebie po porażce, czy potrafimy działać pod presją, jaka jest nasza pewność siebie, poziom motywacji i zdolność koncentracji.

(meh)
foto: Denis Vrublewski/shutterstock.com

Wstecz