Wieści

Nowe jest przyjemne

Wszystko co nowe, inne czy nieznane przykuwa uwagę. Nowy telefon, nieznana okolica, nowo poznany człowiek, zmiana koloru włosów, inne ubranie czy zwiedzanie nowego miasta... Nowości przyciągają naszą uwagę mimo, że czasem nawet nie mamy świadomości tego przyciągania.
W śródmózgowiu znajduje się obszar substancji czarnej/pola brzusznego nakrywki (SN/VTA). To właśnie on reaguje na nowości w naszym otoczeniu. Obszar ten jest mocno związany z amigdalą i hipokampem. Obie te struktury grają ważną rolę w zapamiętywaniu i uczeniu się. Hipokamp to archiwum wspomnień, a amygdala odpowiada na emocjonalne bodźce i wzmacnia wspomnienia z pamięci długotrwałej. Dlatego badacze upatrują związku między nowością, a lepszym zapamiętywaniem i sprawniejszym uczeniem się.

Nowe to przyjemne
Neurobiolodzy Nico Bunzeck i Emrah Düzel z University of College London potwierdzili eksperymentalnie,  że obszar SN/VTA jest aktywowany tylko przez nieznane, nowe bodźce (w ich przypadku zdjęcia ludzi i miejsc). To, co choćby w niewielkim stopniu przypominało coś znanego, nie aktywowało tego obszaru mózgu. Badania z udziałem zwierząt pokazały, że reakcja mózgu na nowe informacje wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem dopaminy. Mózg reaguje na nowość wydzielając dopaminę co sprawia, że mamy motywację, by szukać dalej, bo organizm oczekuje nagrody (dopamina jest związana z układem nagrody w mózgu). Osoby grające w gry komputerowe zapewne wiedzą jak ogromną motywacją do dalszych starań jest osiągnięcie kolejnego poziomu w grze… – Kiedy widzimy coś nowego, to analizujemy to w kategorii nagrody. Dlatego nowości motywują do dalszego odkrywania. Mózg pamięta jednak, że to, co już znane nie przynosi takiego skoku motywacyjnego, dlatego znane rzeczy i fakty nie dają tego „kopa”– tłumaczy dr Düzel.

Nowe pobudza do nauki
Inne badania na zwierzętach pokazały, że plastyczność hipokampu (czyli zdolność do tworzenia nowych połączeń nerwowych) zwiększa się pod wpływem nowych bodźców – w trakcie odkrywania „nowego” i około 15 – 30 minut później. To tłumaczy dlaczego nowe okoliczności i nowinki zwiększają potencjał do nauki. Dr Düzel sprawdził eksperymentalnie wpływ nowości na pamięć. Jego badani najlepiej zapamiętywali i przypominali sobie informacje nowe, gdy były one w jakiś sposób połączone z tymi już znanymi. Po 20 minutach, pamięć faktów znanych zwiększała się o 19 proc. jeśli były podawane z zupełnie nowymi.
Zatem jeśli chcesz usprawnić swoją pamięć, możesz:

  • Dodawać do znanych faktów nowości. Jeśli powtarzasz informacje w celu zapamiętania ich, na przykład do egzaminu,  zawsze dodawaj do nich kilka nowych. Mózg będzie rozpoznawał mieszankę znanego i nieznanego, i zapamięta lepiej.
  • Zmieniać otoczenie. Ucząc się do egzaminu lub zapamiętując ważne informacje do pracy, rób to w różnych sceneriach. Nie siedź w jednym miejscu.
  • Naukę poprzedzaj nowościami. Jeśli zaczniesz od wyjścia w nieznane miejsce czy rozmowy z nowo poznaną osobą, mózg powinien być bardziej otwarty na tworzenie nowych połączeń nerwowych i szybciej zapamiętasz materiał.
Oprac (meh), na podstawie blog.bufferapp.com
foto: var lawless / shutterstock.com

Wstecz