Wieści

Jak znaleźć czas na czytanie

W trakcie czytania mocniej ukrwione zostają obszary mózgu odpowiedzialne za koncentrację i złożone funkcje poznawcze - świadczy to o tym, że one właśnie intensywnie pracują. Dlatego dr Natalie Phillips z Uniwersytetu Stanfroda uważa, że czytanie to swoista gimnastyka mózgu, która pozwala mu dłużej pozostać w dobrej kondycji. Dr Robert Friedland z University of Louisville dowiódł, że czytanie chroni przed chorobą Alzheimera, bo zmusza do działania również szarą istotę mózgu. Psycholog Raymond Mar z York University w Kanadzie i prof. Keith Oatley z University of Toronto opublikowali kilka lat temu badania z których wynika, że osoby dużo czytające lepiej rozumieją ludzi i z większą łatwością przyjmują perspektywę innych. Neuropsycholog dr David Lewis z University of Sussex ogłosił w 2009 roku, że wystarczy 6 minut czytania, by zredukować stres o prawie 70 proc...

To tylko mały fragment długiej listy korzyści, które niesie nam czytanie. Warto w nich partycypować. Tylko jak? Jak znaleźć czas, by czytać więcej? Oto kilka podpowiedzi.

1. Bądź zawsze z książką, miej ją pod ręką, bo nigdy nie wiesz, czy nie trafi się okazja by poczytać. Rozkładaj książki w różnych miejscach w domu, miej je ze sobą w samochodzie. Weź książkę, gdy jedziesz do pracy (autobus, tramwaj, metro czy pociąg dają okazje do czytania), gdy wybierasz się do fryzjera czy lekarza.

2. Pożyczaj/kupuj więcej książek niż możesz „na raz” przeczytać - ciekawa lektura w perspektywie sprawi, że szybciej będziesz chciał skończyć tę, którą czytasz obecnie.

3. Czytaj to, na co masz ochotę, a nie to co powinieneś. Jeśli zacząłeś czytać coś, co ci się nie podoba, zostaw to. Życie jest zbyt krótkie by czytać słabe/nudne książki. Czytaj różne książki, nie tylko literaturę fachową - czytanie powinno ci kojarzyć się z czymś miłym, nie tylko pracą.

4. Wypracuj w sobie nawyk czytania. Codziennie o tej samej porze siadaj na 20 minut z książką w ręku. Możesz przykleić kartkę-przypominajkę na lodówce, nastawić budzik – czy zrobić coś innego coś co będzie przypominało o porze na czytanie.

5. Zrób sobie czytelnię. Koniecznie upatrz sobie jakiś kąt, w którym najczęściej będziesz czytać. Dla każdego to będzie coś innego – ulubiony fotel czy miejsce na balkonie - nieważne, ma to być po prostu miejsce, w którym chce się czytać.

6. Ćwicz szybkie czytanie. Jeśli chcesz więcej czytać – rób to szybciej. Internet pełen jest ćwiczeń wchodzących w skład treningów szybkiego czytania. Oczywiście, bez przesady, by nie było jak u Woody Allena „Wziąłem kurs szybkiego czytania, zdołałem przeczytać "Wojnę i pokój" w dwadzieścia minut. To jest o Rosji.

7. Rozmawiaj ze znajomymi o książkach. To bardzo mobilizuje, bo przecież nie chciałbyś biernie słuchać o tym ile kto przeczytał nie mając samemu czym się pochwalić.

8. Czytaj dzieciom. Barack Obama powiedział kiedyś, że jeśli on miał czas kandydować na prezydenta Stanów Zjednoczonych i czytać córkom o przygodach Harry’ego Pottera, to każdy może znaleźć taki czas.

I na koniec rada natury ogólnej, od Roberta Bruce’a, blogera, dziennikarza i redaktora internetowego: „Doba ma 24 godziny. Od 8 do 10 poświęcasz na pracę, 6 - 8 na sen, do tego plus rodzina, obowiązki domowe... Z tego nie zrezygnujesz, ale możesz wieczorem wyłączyć komputer i złapać za książkę. Szukaj zajęć, które możesz ograniczyć na rzecz czytania. Myślisz: nie mam czasu przeczytać kilku stron dziennie… A pomyśl ile przeczytanych stron miałbyś za sobą gdybyś ograniczył te wszystkie sms-y, posty na portalach społecznościowych, ciekawostki w Internecie i na portalach społecznościowych" – pisze Bruce na www.michaelhyatt.com.

Chcesz wiedzieć, co czytać? Zajrzyj do naszej Czytelni!

Maria Halińska,

oprac na podst: News.stanford.edu, popsci.com, ideas.time.com, theargus.co.uk, lifehack.org, michaelhyatt.com, booksonthenightstand.com, zenhabits.net

foto: Goodluz / shutterstock.com

Wstecz