Wieści

Jak wysłać dzieci z domu?

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of North Florida dzieci obserwują i mogą naśladować rodziców zamartwiających się ich wyjazdem. Kiedy rodzice często ostrzegają dzieci, na przykład mówiąc „bądź ostrożny”, „uważaj na siebie”, te zaczynają czuć strach. Dzieci, które nie miały przecież wpływu na to czy pojadą na obóz letni, odczuwają też wyższy lęk przed rozstaniem.

A przecież letnie obozy czy kolonie nie powinny być czymś co powoduje takie emocje. Dzieci zazwyczaj wracają z nich do domu silniejsze, bardziej niezależne i po prostu - szczęśliwsze.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą rodzicom poradzić sobie ze stresem i niepokojem przed wysłaniem dzieci na letnie obozy.

1. Przestań zamartwiać się ewentualnymi trudnościami
Nie ignoruj ich, ale zamartwianie się na zapas tylko wzmacnia poczucie bezsilności. Dodatkowo, twój stres może przełożyć się na dziecko. Niepokój bierze się z niewiedzy, dlatego żeby go zredukować postaraj się zebrać jak najwięcej informacji na temat wyjazdu.

2. Niepokój pływa na rzeczywistość
Im więcej myślisz o tym co złego może stać się twojemu dziecku, tym bardziej jesteś zestresowany.  Dlatego upewnij się, że wiesz wszystko co możliwe na temat wyjazdu i zamiast przewidywać najmniej prawdopodobne scenariusze przygotuj się na to, co może faktycznie dziać się podczas wyjazdu.

3. Nie pocieszaj jeśli nie ma takiej potrzeby
Jeśli dziecko nie mówi o stresie, niepokoju związanym z wyjazdem na obóz letni, unikaj komentarzy w stylu: „Nie martw się, wszystko będzie dobrze. Czeka cię dobra zabawa”. Takie wypowiedzi mogą tylko zasugerować dziecku, że jest się o co martwić.

4. Zrób plan awaryjny
Zidentyfikuj ewentualne problemy, które mogą przydarzyć się na obozie jak np: kontuzja, choroba czy zła pogoda i zaplanuj swój plan działania. Posiadanie planu na wszelki wypadek może być źródłem komfortu i zmniejszenia stresu ponieważ będziesz czuł się przygotowany na każdą okoliczność.
    I przede wszystkim pamiętaj: uczucie niepokoju, większego stresu są normalne w tego typu sytuacjach. Dlatego należy jak najlepiej się przygotować zanim dziecko wyjedzie zdobywać nowe doświadczenia i przygody na letnim obozie.
oprac. (jb) na podst. http://www.apa.org/
foto:

Wstecz