Wieści

Mózg ćwiczy

Kiedy zaczynasz ćwiczyć, do mózgu docierają sygnał znane mu z sytuacji stresowych. Serce bije coraz szybciej, mięśnie pracują coraz intensywniej a mózg odbiera to, jako sytuację w której walczysz lub uciekasz. Dla ochrony przed stresem organizm zaczyna wydzielać białko BDNF czyli neurotropowy czynnik  pochodzenia mózgowego.  BDNF ma działanie ochraniające i naprawcze dla neuronów odpowiadających za pamięć. Działa trochę jak przycisk reset, dlatego po ćwiczeniach możemy odczuwać jasność umysłu, szczęście i spokój. W tym samym czasie endorfiny, inne substancje chemiczne wydzielane do walki ze stresem, są uwalniane w mózgu.

Ich głównym zadaniem jest zminimalizowanie niewygody i bólu związanego z ćwiczeniami, czasem wprowadzają w stan euforii. Podsumowując, BDNF i endorfiny sprawiają, że ćwiczenia dają nam poczucie radości. Działają uzależniająco, podobnie jak morfina, heroina czy nikotyna, ale nie szkodzą.

Ile powinno się ćwiczyć aby niezmiennie cieszyć się korzyściami płynącymi z aktywności fizycznej? Badania przeprowadzone na Penn State University pokazały, że aby być bardziej produktywnym i szczęśliwszym danego dnia, musisz tego konkretnego dnia ćwiczyć. – Osoby, które ćwiczyły regularnie przez miesiąc, ale nagle opuściły trening, wypadły w testach pamięci lepiej niż osoby niećwiczące, ale gorzej niż ci, którzy trenowali regularnie, także w dniu, kiedy odbywały się testy – tłumaczy Gretchen Reynolds, autorka książki „The first 20 minutes”. Jak pisze Reynolds pierwsze 20 minut ruchu daje najwięcej korzyści osobom, które prowadzą siedzący tryb życia. To one wydłużają życie, redukują ryzyko chorób. Wedle Reynolds te tytułowe 20 minut ruchu codziennie - jest dla zdrowia zbawienne

Mimo tych wszystkich tych fantastycznych informacji, nadal łatwiej jest powiedzieć niż... zacząć się ruszać. Wypracowanie nawyku regularnych ćwiczeń wcale nie proste. Joel Gascoigne, bloger, autor strony Joel.is  i twórca aplikacji Buffer (służącej oszczędzaniu czasu w Sieci) daje takie oto rady:

1. Przykryj swój budzik lub telefon ubraniami do treningu zanim położysz się spać. To prosta, ale jedna z najskuteczniejszych technik. Budząc się musisz najpierw odgarnąć ubrania, by wyłączyć alarm. Równie dobrze możesz je od razu nałożyć…

2. Zapisuj swoje ćwiczenia, osiągnięcia, wyniki. Jednym ze sposobów wyrobienia nawyku ćwiczenia jest samonagradzanie, które będzie przypominało o dobrych emocjach związanych ze sportem. Mogą temu służyć zdjęcia zmieniającej się sylwetki, motywujące aplikacje na telefon, zapisy kolejnych sukcesów. Pamiętaj by zapisywać swoje wyniki zawsze o tej samej porze, np. po treningu przed prysznicem.

3. Zacznij od małych kroków. To może być nawet 5 minut dziennie, trzy razy w tygodniu. 5 minut dla organizmu, to nic – pomyślisz. To prawda, ale w tym czasie wyrobisz w sobie nawyk ćwiczenia, a czas możesz sukcesywnie wydłużać.

Oprac. (meh) fastcompany.com
foto: antoniodiaz/shutterstock.com

Wstecz