Wieści

Warto się pośmiać

1. Humor angażuje procesy poznawcze, które są konieczne do prawidłowego spostrzegania i zrozumienia żartu oraz procesy emocjonalne odpowiadające za nasze rozbawienie. Co odpowiada za rozumienie dowcipów? To niewielka część przedniego płata mózgu – uważa prof. Dean Shibata z Uniwersytetu w Rochester. Odkrycie pomaga wyjaśnić, dlaczego pacjenci po wylewie tracą poczucie humoru. Lewa strona naszego mózgu odpowiada za występowanie poczucia rozbawienia i zdolności do śmiechu. Rolą prawej półkuli jest natomiast zrozumienie niespójności, na której zazwyczaj opierają się wszelkiego rodzaju żarty. Poczucie humoru, prócz synchronizacji obu półkul, wymaga od nas również zdolności abstrakcyjnego myślenia, pamięci i elastyczności umysłu. Humor angażuje procesy poznawcze, które są konieczne do prawidłowego spostrzegania i zrozumienia żartu oraz procesy emocjonalne odpowiadające za nasze rozbawienie.  

2. Wyrafinowane poczucie humoru to tylko krótki epizod w naszym dojrzałym życiu. Z badań, które przeprowadził prof. Donald Stuss z Baycrest Centre for Geriatric Care, kliniki chorób starości przy Uniwersytecie w Toronto, wynika, że z wieloznacznościami nie radzi sobie nie tylko mózg małych dzieci, ale też mózg osób starszych. Ich poczucie humoru z wiekiem ulega osłabieniu. W ludzkim mózgu jako pierwsze starzeją się te części, które najpóźniej dojrzały.

3. Dowcipkowanie w pracy wpływa na funkcjonowanie w firmie.
W Stanach Zjednoczonych 8 procent pracodawców przyznaje się do wykorzystywania humoru, jako sposobu łagodzenia stresu w pracy. Nie ulega wątpliwości, iż podobne poczucie humoru integruje grupę i tworzy więzi między pracownikami, co zwiększa ich produktywność. Pracownik z humorem charakteryzuje się większą pewnością siebie, kreatywnością i znaczną gotowością do zmian. Praca rozbawionych osób wydaje się być bardziej efektywna, a podwładni takich osób odczuwają większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków zawodowych. Badania wskazują, że poczucie humoru ma pozytywny wpływ na nasz nastrój po odniesionej porażce.

4. Osoby z poczuciem humoru są bardziej atrakcyjne.
Podczas badania przeprowadzonego na szkockim University of Stirling zadaniem uczestników była ocena atrakcyjności fizycznej i poczucia humoru aktorów oraz określenie gotowości do nawiązania z nimi bliższej relacji.  Wartościowanie atrakcyjności okazało się mocno związane z postrzeganiem aktorów jako zabawnych. Męskie poczucie humoru zachęcało uczestniczki do przelotnego i stałego związku, zaś kobiecy humor skłaniał uczestników do częstszego deklarowania chęci nawiązania przelotnej znajomości. Geoffrey Miller, psycholog z Uniwersytetu New Mexico w Albuqerque twierdzi, iż kobiety okazują zainteresowanie mężczyznami z dużym poczuciem humoru, ponieważ umiejętność żartowania świadczy o aktywnym i zdrowym umyśle oraz jest gwarancją dobrych genów.

5. Humor wykorzystywany jest w psychoterapii jako lekarstwo.
Śmiech rozładowuje stres i zmniejsza poczucie lęku, łagodzi bóle głowy i skurcze mięśni. Śmiejąc się możesz dać upust emocjom i pozbyć się negatywnych uczuć. Paul McGhee – jeden z badaczy humoru– pracował wśród ludzi chorymi na nowotwory, którzy twierdzili, że gdyby nie poczucie humoru, nie byliby w stanie przebrnąć przez tak ciężką chorobę. Umiejętność reagowania śmiechem jest szczególnie ważna dla osób z depresją, ponieważ może ono stanowić jeden ze sposobów przeciwdziałania obniżonemu nastroju. Istnieją dowody naukowe przekonywujące o potrzebie i sensowności oddziaływań terapeutycznych aktywizujących humor u osób ze schizofrenią, mimo osłabienia ich zdolności do rozpoznania i doceniania komizmu. Rozbawienie u osób cierpiących na to zaburzenie zmniejsza doświadczanie objawów lękowych, sprzyja obniżeniu poziomu agresji, poprawia funkcjonowanie społeczne oraz pozytywnie wpływa na odczuwanie satysfakcji z życia.

Monika Niedźwiadek
Amanda Czapla


fot: wavebreakmedia/shutterstock.com

Wstecz