Wieści

Dbajmy o zdrowy rozsądek

Profesor Sternberg i jego współpracownicy starają się wdrażać w USA nowe metody edukacyjne, programy które uczą młodych myśleć efektywniej. Naukowcy opracowali przy okazji kilka wskazówek pomagających zachować zdrowy rozsądek, wspomagających dyscyplinę umysłową oraz przy okazji pomagających uniknąć ośmieszenia i przyklejania łatki pyszałka.

1. Szukaj swoich wad.
Miś Yogi z kreskówki produkcji Hana-Barbera uważał, że jest mądrzejszy niż inne misie. Każdy ma czasem, tak jak Yogi, iluzoryczne poczucie wyższości. Na swoją obronę - chwałę - możesz przytaczać argumenty - wygrane konkursy czy intelektualne potyczki. Jednak pamiętaj - może to oznaczać, iż masz tendencję do wyszukiwania wyłącznie argumentów potwierdzających twoją tezę. Tymczasem fakty są takie, że każdy z nas ma jakiegoś rodzaju tendencje w myśleniu, które zaciemniają obraz rzeczywistości. Warto trenować ich wyszukiwanie.

2. Przyznaj się do błędu, jeśli go popełniłeś.
„Człowiek nigdy nie powinien wstydzić się, że się mylił czyli - innymi słowy - tego, że jest dziś mądrzejszy niż był wczoraj” – pisał w XVIII wieku poeta Alexander Pope. Współcześni psychologowie powiedzieliby, że podejście Pope’a odzwierciedla jedną z cech osobowości jaką jest otwartość na doświadczenie. Jest ona wyrazem tego jak dobrze człowiek radzi sobie z niepewnymi sytuacjami i jak szybko oraz chętnie zmienia zdanie w obliczu nowych faktów. Philip Tetlock z University od Pennsylvania przeprowadził eksperyment, w którym prosił ludzi o przewidzenie jak potoczą się pewne polityczne wydarzenia. Najlepszymi prognostami okazały się być osoby o wysokim IQ oraz te o wysokiej otwartości na doświadczenie. Pamiętaj, aby analizując sytuację zawsze zadać sobie kilka podstawowych pytań: na jakiej podstawie opieram swoje osądy? czy da się je zweryfikować? czy nie potrzebuję dodatkowych informacji?
Kierując się tymi zaleceniami badani z eksperymentu Tetlocka o średnim IQ osiągali wyniki testowe bardzo podobne do rezultatów badanych o najwyższym IQ.

3. Kłóć się ze sobą.
Sformułuj tezę dokładnie przeciwną do swojej i staraj się ją obronić. To prosty sposób na zwalczanie nieuzasadnionej pewności siebie oraz umysłowego zakotwiczania – tendencji do przywiązania się do pierwszego argumentu, który wpadł do głowy. Równie dobrą taktyką jest patrzenie na problem z czyjejś perspektywy – wchodzenie w buty innej osoby. Możesz wyobrazić sobie, że ktoś inny zmaga się z twoi problemem. Co byś mu poradził?

4. A gdyby tak inaczej? Prof. Sternberg uważa, że jednym z największych grzechów współczesnej edukacji jest to, że nie uczy kreatywności ani praktyczności. Jak je trenować? Na przykład wyobrażać sobie co by było gdyby zdarzenia potoczyły się inaczej. Student historii może pomyśleć co by było gdyby II Wojna Światowa potoczyła się w którymś momencie inaczej – by lepiej zapamiętać fakty związane z tym wydarzeniem. Pokłóceni małżonkowie mogą sobie wyobrazić, że wymiana zdań potoczył się inaczej – by zażegnać konflikt. Taka forma analizy służy formowaniu nowych hipotez. Poszerza horyzonty.

5. Nie lekceważ notatek, twórz listy zadań. Kiedy dużo się dzieje, łatwo się pogubić. W Szpitalu Uniwersyteckim Johna Hopkinsa wywieszenie 5 punktowej instrukcji mycia rąk zredukowało z 11 procent do 0 występowanie infekcji spodowanych brakiem mycia rąk. Po prostą technikę zapamiętywania, gdzie podstawową pomocą był ołówek i kartka papieru sięgali - mimo doskonałego wyszkolenia i predyspozycji - amerykańscy piloci amerykańscy w czasie II Wojnie Światowej. Warto o tym pamiętać, zanim stwierdzisz, że przecież te sprawy są tak oczywistę, że z pewnością je zapamiętasz....

Inteligencja to nie wynik jakiegoś testu, to raczej zdolność oceny czego rzeczywiście chcesz w życiu i znalezienia skutecznych sposobów na osiągnięcie tego celu – mówi prof. Sternberg – Czasem osiągnięcie tej świadomości, dojście do pewnej mądrości, może oznaczać bolesne spojrzenie prawdzie w oczy.

oprac. (meh) BBC.com


Wstecz