Wieści

Lecząc duszę, pomagasz ciału

Pogląd, zgodnie z którym ciało i umysł są nierozerwalnie powiązane jest już dość powszechny. Wiemy, że problemy z ciałem wywierają wpływ na umysł, a kłopoty po stronie psychiki znajdują swoje odzwierciedlenie w funkcjonowaniu ciała. Jednakże niektóre fizyczne dolegliwości są tak bardzo zakorzenione w ciele, że trudno wyobrazić sobie leczenie ich za pomocą psychoterapii. Okazuje się jednak, że psychoterapia może zostać z powodzeniem użyta w wielu przypadkach, które wydają się dolegliwościami ściśle fizycznymi.

Ból głowy


Gdy doświadczamy bólu głowy, większość z nas sięga po środki przeciwbólowe, a w poważniejszych przypadkach idzie do lekarza. Jednakże ostatnie badania sugerują, że psychoterapia może zostać skutecznie użyta, aby zapobiegać występowaniu bólu głowy.  Już wcześniej odkryto, że terapia oparta na uważności może [mindfulness-based therapy] przynosić ulgę pacjentom, którzy doświadczają chronicznego bólu. Naukowcy z University of Canberra spróbowali więc zbadać, czy tego rodzaju terapia może pomóc w zapobieganiu napięciowego bólu głowy (występuje on najczęściej). W piśmie Behavioural and Cognitive Psychotherapy opublikowali wyniki swoich badań, w ramach których podzielili badanych na dwie grupy. Pierwszą, która została poddana trzytygodniowej terapii opartej na uważności złożonej z sześciu sesji oraz drugiej, która była grupą kontrolną. Okazało się, że badani, którzy uczęszczali na terapię doświadczali znacząco mniej bólów głowy niż przed terapią. Wśród grupy kontrolnej nie zauważono zmniejszenia częstotliwości bólów. Jeszcze inne badanie – opublikowane w Italian Journal of Pediatrics – wykazało, że krótka psychodynamiczna psychoterapia może mieć znacznie lepsze rezultaty niż standardowe leczenie w przypadku zwalczania migren i napięciowych bólów głowy u dzieci.

Bezsenność


Osoby, które mają problemy z zasypianiem lub ze snem na tyle długim, aby zdążyć wypocząć są najczęściej leczone środkami uspokajającymi. Istnieją dane, które sugerują, że poznawczo-behawioralna terapia może działać w takich przypadkach tak samo dobrze albo nawet lepiej (szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę dłuższy okres) niż środki farmakologiczne. Badania z 2005 roku wykazały, że osoby cierpiące na bezsenność  po zastosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej zasypiały szybciej i spały lepiej niż osoby stosujące środki uspokajające. Wynik ten został potwierdzony badaniem z roku 2012.


Bóle kości i mięśni

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem wyczerpania oraz bólem mięśni,stawów i kości, często towarzyszą jej stany depresyjne.To schorzenie jest zazwyczaj leczone jest za pomocą środków przeciwbólowych i antydepresantów. Okazuje się jednak, że coraz więcej badań potwierdza, że i w tym przypadku terapia poznawczo-behawioralna może być pomocna. W 2011 roku przeprowadzono  badania, które wykazały, że u osób poddanych terapii poznawczo-behawioralnej ból ustąpił w podobnym stopniu co u osób, u których stosowano leczenie farmakologiczne.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego powoduje bóle brzucha, zaburzenia wypróżnień czy zaparcia. Wielu ekspertów uważa, iż w leczeniu tego schorzenia bardzo ważne jest zwracanie uwagi na psychologiczne symptomy, gdyż większość pacjentów (od 50% do 90%) cierpiących na zespół jelita drażliwego zmaga się również z zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja, lęk czy fobie społeczne. W grudniu ubiegłego roku opublikowano przegląd 48 badań, dotyczących stosowania psychoterapii u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Okazało się, że jeśli w wyniku terapii udało się usunąć psychiczne cierpienie, to słabły również symptomy fizjologiczne. Zaś najbardziej skuteczne okazały się te terapie, które kładły nacisk na związek między fizjologicznymi symptomami a przekonaniami. Terapeuci zalecali więc pacjentom samoobserwację, uczyli ich strategii radzenia sobie, dostarczali im  informacji zwrotnych i oferowali empatyczne wsparcie.

Niepłodność

Środki farmakologiczne są najczęściej pierwszym sposobem leczenia niepłodności. Jednak są one skuteczne jedynie w połowie przypadków - pozostałym lekarze zalecają terapię hormonalną i/lub metodę in-vitro. Często jednak ważnym czynnikiem utrudniającym zajście w ciąże jest stres, również samo leczenie niepłodności jest bardzo obciążające psychicznie. Badania przeprowadzone w 2005 roku wskazują, że zastosowanie psychoterapii może zwiększać prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. A zatem psychoterapia może być terapią wspomagającą medyczną kurację  niepłodności.

oprac. (fb) na podstawie http://www.scientificamerican.com/article/6-syndromes-with-surprising-psychotherapy-solutions/

Wstecz