Wieści

Problemy z erekcją? Porozmawiajmy o tym! Badanie Permen

REKLAMA
Kobiety, zwłaszcza młodsze, są bardziej otwarte na dzielenie się swoimi problemami intymnymi z przyjaciółkami. To nie przypadek, że w mediach z reguły ujawniają się sławne kobiety mówiące publicznie o życiu intymnym. Nie doczekaliśmy się jednak męskiego odpowiednika Angeliny Jolie, który otwarcie mówiłby o problemach z zaburzeniami erekcji. Szkoda…bo problem dotyczy naprawdę znaczącej części mężczyzn, według Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej nawet 1,7 mln mężczyzn w Polsce . Jednak wizerunek współczesnego mężczyzny nie zakłada jakiejkolwiek skazy na męskim poczuciu pewności siebie.

„Męskość” oczami kobiet i mężczyzn
Według 83% kobiet, mężczyźni utożsamiają męskość ze sprawnością seksualną . Mężczyźni rzeczywiście postrzegają swoją męskość przede wszystkim przez pryzmat sprawności seksualnej (72%), kondycji i sprawności fizycznej (71%) oraz zapewnienia rodzinie stabilności i bezpieczeństwa (63%) . W sytuacjach, w których poczucie męskości jest zagrożone lub wystawione na próbę, mężczyźni tracą pewność siebie i czują się bezużyteczni. Być może dlatego większość z nich woli zmagać się z problemem w samotności. W badaniu przeprowadzonym przez instytut Millward Brown na zlecenie producenta suplementu diety Permen , respondenci zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie, czym są dla nich problemy z erekcją. Mieli je zobrazować za pomocą kart z grafikami, które miały wskazywać na emocje towarzyszące zaburzeniom. Znacząca grupa badanych (19%) wskazywała na emocje związane z nieatrakcyjnością fizyczną, kolejne wyniki wskazywały na poczucie bezużyteczności (16%), zagubienia (15%), ucieczkę od problemu (13%), czy barierę psychologiczną (10%).

Problem jest więc złożony – z jednej strony czujemy się gorsi w związku, z drugiej strony boimy się o tym opowiedzieć partnerowi, przez co zwiększamy dystans, budujemy kolejne bariery i czujemy się z naszym problemem jeszcze bardziej samotni i bezużyteczni. Ważne, aby mężczyźni mieli świadomość, co tak naprawdę kobiety uznają za męskość? Otóż, drodzy panowie, kobiety uważają, że męski mężczyzna to taki, który jest wobec nich opiekuńczy (76%), odnosi się do nich z szacunkiem, jest dżentelmenem (73%), zapewnia rodzinie poczucie stabilności materialnej i bezpieczeństwa (71%). Sprawność seksualna jest dopiero na czwartym miejscu (54%), zaraz za nią sprawność fizyczna (53%). Życie seksualne jest niewątpliwie ważnym filarem związku. Jeśli mężczyzna ma problemy z erekcją, kobieta, niczym barometr, odczuje zmianę w zachowaniu. I odwrotnie. Dlatego nie możemy rozpatrywać problemów z własną seksualnością w oderwaniu od związku, relacji z partnerem/partnerką.

Dlaczego nie mówimy o tym co nas boli otwarcie…

Niewielu mężczyzn uświadamia sobie, jak bardzo problemy z erekcją wpływają na relację z partnerką. Nie oszukujmy się - brak zainteresowania partnerką, próba uniknięcia konfrontacji z problemem poprzez odmówienie stosunku wywołuje reakcję drugiej strony. Partnerka, nie będąc w stanie znaleźć prawdziwych przyczyn zmiany postawy mężczyzny, szuka problemów w sobie. „Już go nie pociągam”, „unika mnie”, „pewnie ma inną” – tak najczęściej kobieta tłumaczy sobie zachowanie partnera. Długotrwale utrzymujący się stan, w którym jedna ze stron przechodzi kryzys związany z problemami z potencją i męską tożsamością a druga z samooceną, może doprowadzić do poważnego kryzysu w związku. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji szczera rozmowa oraz wsparcie, którego mężczyzna bardzo potrzebuje. Często właśnie lęk przed rozmową sprawia, że żadna ze stron nie podejmuje kroków mających na celu poprawę relacji i rozwiązanie problemów. Jak więc zaradzić patowej sytuacji, w której obydwie strony związku czują że dzieje się coś złego i starają się ukryć swoje obawy?
Jak pomóc partnerowi w problemach z erekcją?

Czasem to właśnie partnerka powinna przejąć inicjatywę, choćby dlatego, że być może łatwiej jej przełamać wstyd, dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń erekcji, czy wreszcie umówić wspólną wizytę u specjalisty. Ważne, aby podejść do problemu ze zrozumieniem – już sam moment zainicjowania rozmowy może być kluczowy. Psychologowie radzą, aby taką rozmowę przeprowadzić, gdy partner będzie rozluźniony i skupiony na rozmowie. Podejmowanie prób rozmowy tuż po nieudanej próbie stosunku może przynieść niepożądane efekty – mężczyzna jest wtedy zestresowany, spięty i może zareagować nerwowo. Wyczucie momentu jest więc bardzo istotne – mężczyźni to wbrew pozorom bardzo delikatne i wrażliwe istoty. Oczywiście wsparcie ze strony partnerki nie powinno się ograniczać do samej rozmowy – jednak ten krok może okazać się kluczowy w starciu z problemem. Jeśli potraficie swobodnie rozmawiać o problemie, jesteście już na najlepszej drodze do jego rozwiązania. Co dalej? Zamiast zwiększać dystans starajcie się do siebie zbliżyć. Zrelaksujcie się wieczorem, wypijcie lampkę wina, spędźcie czas tylko ze sobą. Nie wywierajcie presji na sobie i partnerze. Skupcie się na tym, co sprawia Wam przyjemność – romantyczna kolacja, delikatne pieszczoty, masaż, wspólna kąpiel?

Udział partnerki w terapii może mieć olbrzymie znaczenie, zwłaszcza jeśli uda się przestawić na myślenie, że to „nasz wspólny problem”. Zadbajcie o to, by jak najwięcej dowiedzieć się o potencjalnych przyczynach problemu, aby skutecznie wyeliminować je z życia. Z pewnością warto zacząć od wykreślenia nadmiernego stosowania używek. Jeśli mężczyzna jest nałogowym palaczem, koniecznie należy pomyśleć o stopniowym eliminowaniu nałogu. Duże ilości alkoholu również nie wpływają pozytywnie na potencję. Trzeba też zastanowić się nad trybem życia – nie bez powodu zaburzenia erekcji nazywane są impotencją adwokatów (barristers impotence). Niezwykle częstą przyczyną seksualnej niemocy jest stres, jako główną przyczynę wskazuje go aż 51% respondentów badania Millward Brown na zlecenie Permen. Wśród powiązanych przyczyn mężczyźni wskazują bardzo często „życiowy pośpiech”, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, przemęczenie, osłabienie. Mając wsparcie partnerki, mężczyźnie łatwiej będzie zmienić choćby nawyki żywieniowe, takie jak zła dieta, czy brak odpowiedniej suplementacji. Z pewnością motywacja mężczyzny do pracy nad poprawą kondycji fizycznej wzrośnie, gdy w ćwiczeniach solidarnie weźmie udział również druga strona. Wspólne bieganie czy wyjście na siłownię nie tylko pomogą zwiększyć efektywność leczenia, ale również wzmocnią poczucie solidarności w związku. Jeśli zawiodą wszystkie te metody pomyślcie o dobrych i sprawdzonych suplementach diety, które mogą być przyjmowane doraźnie przed stosunkiem lub długoterminowo. Rozważcie też wizytę u psychologa/seksuologa, który pomoże Wam określić źródło problemów i postara się zaproponować rozwiązania adekwatne do Waszych relacji, charakterów i trybu życia. Pamiętajcie, aby niczego nie ukrywać – tylko pełna otwartość i zaufanie pomoże znaleźć najbardziej efektywne rozwiązanie.

Pamiętajmy, u 70-90% młodych mężczyzn kłopoty z erekcją mają podłoże psychogenne. Jeśli zdamy sobie sprawę z faktu, że właśnie psychika ma ogromny wpływ naszą seksualną kondycję, inaczej podejdziemy do kwestii rozmowy z naszymi partnerami. Nie jest to łatwe, ale czasem jedyne wyjście. Konfrontacja z problemem może pomóc w zrozumieniu jego przyczyny oraz w wyznaczeniu ścieżki, którą dalej będziecie się kierować. Niejednokrotnie takie intymne rozmowy mogą otworzyć zupełnie nowe „drzwi” - nie dość, że nastąpi poprawa zdrowia to otrzymacie okazję, by poznać się jeszcze lepiej.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Erekcja_%28fizjologia%29
http://www.onboard.pl/data/file/pdf/zaburzenia_seksualne_u_mezczyzn_-_raport.pdf
http://www.onboard.pl/data/file/pdf/zaburzenia_seksualne_u_mezczyzn_-_raport.pdf
Badania Millward Brown dla Permen 2013 – dane jakościowe.
Badania Millward Brown dla Permen – dane ilościowe.
http://www.funpzs.org.pl/4-zaburzenia-erekcji-othermenu-21.html

Wstecz