Wieści

Jak naprawić pierwsze złe wrażenie

W badaniach – prowadzonych przez Thomasa Manna i Melissę Ferguson – wzięło udział 200 osób. Na 26 slajdach zaprezentowano im historię, która miała wywołać w nich oburzenie. Pewien człowiek – o imieniu Francis West –  został opisany jako ktoś, kto nachodzi swoich sąsiadów, rozlewa wodę na urządzenia elektroniczne i wychodzi z domów z czyms bardzo cennym.

Po zapoznaniu się z takimi faktami badani oceniali Francisa jako osobę zepsutą, trudną do polubienia i niedbającą o otoczenie. Słowem: jego reputacja została zszargana. Z wcześniejszych badań naukowcy wiedzieli, że można ją poprawić, o ile badanym przekaże się dodatkowe informacje (np. przedstawi się dobrą stronę Francisa, czy też powie się, że tak naprawdę to nie on dokonał czynów, o które go wcześniej oskarżano). Naukowcy z Cornell University wykazali jednak, że o ile rzeczywiście można w ten sposób zmienić jawne deklaracje dotyczące oceny danej osoby, to i tak w badanych pozostawał ukryty negatywny osąd na temat Francisa. Skąd to wiemy? Psychologowie poprosili uczestników badań o wykonanie drobnego zadania. Mieli oni oceniać, czy symbole wyświetlane na ekranie wzbudzają w nich pozytywne uczucia. Okazało się, że badani wiązali negatywne odczucia z symbolami, po których wyświetlano na bardzo krótką chwilę zdjęcie Francisa. Zatem nawet jeśli ich deklarowna ocena tej osoby była już pozytywna, to można było wywnioskować, że w głębi serca, żywią oni do niego pewne uprzedzenia.

Tego rodzaju ukryte przekonania są bardzo trudne do zmienienia. Niechęć do danej osoby nie znika, nawet jeśli na poziomie racjonalnym akceptujemy, że negatywne informacje na jej temat były się fałszywe. W trakcie eksperymentu powiedziano badanym, że Francis wcześniej uratował dziecko przed zginięciem pod pociągiem. Wiadomość ta zmieniła co prawda deklarowane oceny, ale ukryte negatywne nastawienie nie zostało zmodyfikowane.

Okazało się jednak, że jest sposób, aby zmienić owo ukryte negatywne przekonanie na temat osoby, które wywarła złe pierwsze wrażenie. Badacze ponownie opowiedzieli badanym historię na temat Francisa. Tym razem jednak wyszło na jaw, że Francis wtargnął do domu swoich sąsiadów, gdyż wybuchł tam pożar. Zalał wodą różne sprzęty, ponieważ chciał ugasić ogień. A drogocennym przedmiotem, który wyniósł z domu były uwięzone w pożarze małe dzieci.

Ta informacja całkowicie odmieniła to, jak Francis był oceniany. Badani nie tylko zmienili deklaratywną ocenę, ale również pozbyli się ukrytego negatywnego osądu.

Dlaczego tak się stało? Naukowcy twierdzą, że dopiero przedstawienie początkowo poznanych negatywnych faktów w innym, pozytywnym kontekście może zatrzeć wywołane na początku pierwsze wrażenie. Badania te – zdaniem naukowców  – pokazują, jak ważne jest poznawanie i rozumienie motywów, jakimi kierują się ludzie. Dopiero w takich warunkach może dojść do nawiązania prawdziwej więzi.

oprac. (fb) na podstawie http://digest.bps.org.uk/2015/05/the-secret-to-overturning-negative.html
foto: Fotos593/shutterstock.com

Wstecz