Wieści

Licz błogosławieństwa

1.    Prowadź dziennik wdzięczności. Zapisuj wszystko, co napełniło Cię dziś wdzięcznością. Nic takiego się nie zdarzyło? Niemożliwe! Może przeoczyłeś, że obudziłeś się rano, oddychasz, mogłeś zająć się czymś, spotkać kogoś. Odkryj, jak wiele darów przynosi codzienność.

2.    Pamiętaj o trudnych chwilach. Dzięki nim wiesz, jak daleko udało Ci się zajść.

3.    Stosuj Naikan – japońską technikę autorefleksji, pozwalającą lepiej zrozumieć siebie i swoje relacje z innymi ludźmi. Z myślą o konkretnej osobie pomyśl: „Co od niej otrzymałem?”, „Co jej ofiarowałem?” oraz „Jakie trudności jej sprawiłem?”.

4.    Naucz się modlitwy dziękczynnej. W wielu tradycjach duchowych powstały piękne modlitwy, dzięki którym możemy wyrazić wdzięczność.

5.    Ufaj swoim zmysłom. Dotyk, wzrok, zapach, smak i słuch uświadamiają nam, że ciało jest darem, a życie – cudem.

6.    Używaj jako „przypominajek” obrazów, które budzą w Tobie wdzięczność. Często tę rolę pełnią twarze ludzi, którzy okazali nam bezinteresowną życzliwość.

7.    Przyrzeknij sobie, że będziesz praktykować wdzięczność. Zapisz na kartce: „Co dnia będę liczyć błogosławieństwa, które otrzymuję” i umieść ją w widocznym miejscu.

8.    Dbaj o język. Nie tylko myśl i pamiętaj o darach. Mów o nich, o życzliwości i błogosławieństwach.

9.    Wyrażaj wdzięczność uśmiechem, gestem i słowem. Im bardziej ją wyrażasz, tym więcej jej w sobie poczujesz.

10.    Myśl nieszablonowo. Twórczo poszukuj nowych źródeł i powodów do wdzięczności.


Oprac. PP na podst. R. A. Emmons, Gratitude Works!: A 21-Day Program for Creating Emotional Prosperity (Jossey-Bass, 2013)

Więcej o wdzięczności w majowym wydaniu CHARAKTERÓW - magazyn do nabycia w Empikach, wybranych punktach sprzedaży i na www.sklep.charaktery.eu

Wstecz