Wieści

Czy seks daje szczęście?

W popularnych poradnikach dominują informacje o tym, że bogate życie seksualne prowadzi do większego poczucia szczęścia. Informacje takie mają swoje źródło w badaniach, które donoszą, że ludzie często uprawiający seks generalnie są szczęśliwsi. Okazuje się jednak, że ta korelacja może oznaczać zupełnie co innego. Grupa badaczy z postanowiła sprawdzić, czy nie jest przypadkiem tak, że to poczucie szczęśliwego życia powoduje, że ludzie częściej uprawiają seks.

Nad problemem pt. „czy seks prowadzi do szczęścia, czy też poczucie szczęścia wiedzie do częstszego seksu” pochylili się naukowcy z Carnegie Mellon University. Badaniami objęto wyłącznie aktualne małżeństwa, w sumie 128 osób w wieku 35-65 lat. Uczestników eksperymentu podzielono na dwie grupy. Tych z pierwszej poproszono o dwukrotnie częstsze uprawianie seksu niż dotychczas, ci z drugiej nie otrzymali żadnych instrukcji na ten temat. Badania trwały przez 3 miesiące a naukowcy sprawdzali w tym czasie poziom szczęścia u badanych, ich zdrowie oraz oczywiście częstotliwość stosunków i poziom zadowolenia z nich.

Jak ustalono, pary poproszone o częstsze uprawianie seksu rzeczywiście to robiły. Jednakże okazało się, że większa częstotliwość stosunków prowadziła do spadku poziomu szczęścia (co prawda niewielkiego), a nie do jego wzrostu. Dodatkowo osobom, które częściej uprawiały seks spadło libido oraz poziom satysfakcji z życia seksualnego.

Czy przyczyną takich obserwacji było samo zwiększenie częstotliwości intymnych zbliżeń? - tego badacze nie przesądzają. Uważają raczej, że przyczyną zmniejszenia satysfakcji z seksu był fakt, że uczestnicy badań byli – w pewnym sensie – zmuszeni do częstszych stosunków.

Mimo takich niejednoznacznych wyników kierujący badaniami George Loewenstein jest zdania, że zazwyczaj pary poświęcają tej sferze życia zbyt mało czasu i uwagi, a także, że zwiększenie częstotliwości stosunków może być korzystne dla małżeństw - o ile zmiana taka nie jest wymuszona.

Inny z badaczy, Tamar Krishnamurti sądzi, że wyniki badań mogą pomóc parom w poprawieniu jakości życia seksualnego oraz w zwiększeniu poziomu szczęścia. Uważa on, iż jednym z wniosków, które można wyciągnąć z badań jest to, że pary nie powinny na siłę dążyć do przywrócenia częstotliwości uprawiania seksu z początków znajomości. - Ludzie powinni się koncentrować raczej na tym, aby stworzyć warunki, które rozbudzą pożądanie i sprawią, że seks na powrót stanie się zabawą – konkluduje Krishnamurti.

oprac. (fb) na podstawie http://www.psypost.org/2015/05/researchers-find-more-sex-doesnt-lead-to-increased-happiness-34151

O tym, jak próbujemy urozmaicać nasz seks codzienny przeczytasz także w najnowszych „Charakterach” w artykule „Puszczone wodze wyobraźni” .

Wstecz