Wieści

Skuteczne nauki sposoby

Biorytm
Zaobserwuj, w jakiej porze dnia uczenie się przychodzi ci najłatwiej. O ile to możliwe, ucz się właśnie wtedy. W ciągu dnia wszystkim na ogół trudno skupić się około godziny 11, ale może jesteś wyjątkiem? Nie warto zmuszać organizmu do pracy w porze, w której najchętniej odpoczywa. Organizm funkcjonuje według swojego rytmu wypracowanego przez lata.

Zmysły
Jeśli chcesz dobrze zapamiętać przyswajane treści, ucz się przy pomocy wielu zmysłów. Przyglądaj się uważnie, dotykaj, badaj, czytaj, podkreślaj, notuj na różne sposoby, rób ściągawki, rysuj schematy, wykresy, obrazki, trudniejsze kwestie wyśpiewaj sobie rytmicznie i z rymami.

Czas nauki
Jedną porcję wiedzy warto zmieścić w przedziale od pół godziny do godziny. Poniżej 30 minut to już przesadne rozleniwienie i pobłażanie sobie, nie można dobrze wgryźć się w żaden temat. Natomiast nauka dłużej niż przez godzinę sprawia, że błyskawicznie tracimy formę i opadamy z sił. Szczególnie ważne jest kończenie tego, co się zaczęło, bo wówczas utrwala się przekonanie o własnej skuteczności.

Najpierw najtrudniejsze
Warto mieć plan tego, czego chcesz się nauczyć danego dnia. Kiedy masz dużo dobrych chęci, wypoczęte ciało i jasno myślisz, warto „zaatakować” treści, które wydają ci się szczególnie trudne. Później się zmęczysz i ochota na borykanie się z problemami niepostrzeżenie minie.

Zrozumienie
Kując na pamięć bez zrozumienia, zapamiętasz znacznie mniej i gorzej niż to możliwe. Łatwo to sprawdzić – sylab bezsensownych zapamiętamy mniej niż zdań. Ucząc się, koniecznie trzeba tworzyć logiczne powiązania między poszczególnymi partiami materiału, z których żadna nie może mieć przed nami tajemnic.

Reżim powtórek
Bez powtarzania wszystko w końcu kiedyś zatrze się w naszej pamięci. Proponujemy sprawdzony sposób na trwałe zapamiętanie: I powtórka – po godzinie nauki przez 5 minut; II powtórka – po dobie ten sam materiał powtarzaj przez 3 minuty; III powtórka – po tygodniu ten sam materiał powtarzaj przez 2 minuty; IV powtórka – po miesiącu ten sam materiał powtarzaj tylko przez 1 minutę.

Wspólne uczenie się
Kiedy już cokolwiek umiesz z tego, co tak żmudnie sobie przyswajasz, sprawdź poziom swojej wiedzy, np. wymień się zdobytą wiedzą z kolegą. Twórcza wymiana myśli, która łączy się z emocjonalnym zaangażowaniem, jest znakomitą metodą na trwałe zapamiętywanie.

oprac. na podstawie tekstu Hanny Hamer "Skuteczne nauki sposoby", który ukazał się w Charakterach nr 5/2001
foto: Creativa Images/ shutterstock.com

Wstecz