Wieści

Kobiece pożądanie - czy już na zawsze ma pozostać tabu?

Do anegdoty przeszło zdanie, którym ją w końcu przekonał: „Wielkie pytanie, na które nigdy nie odpowiedziano i na które, pomimo trzydziestoletnich badań nad duszą kobiety, nie udało mi się odpowiedzieć, brzmi: Czego pragnie kobieta?”.

Od tego czasu minęło już prawie sto lat, a tajemnica kobiecych pragnień i pożądań nigdy nie została dokładnie wyjaśniona i opisana. Na przeszkodzie zawsze stoi jakieś tabu: czyjeś wyobrażenia, zaprzeczenia, przesądy. Mimo zalewu jawnie seksualnych treści, pojawiających się w reklamach czy filmach, mimo rewolucji seksualnej i deklaratywnego „wyzwolenia” kobietami i mężczyznami nadal rządzi wstyd. Kobiece libido, pożądanie, zdolność do osiągania orgazmu czy choćby obrazy wywołujące podniecenie seksualne to wciąż terra incognita. Ta tematyka jest systematycznie wypychana z dyskursu publicznego, a jej podejmowanie wielu ludzi uważa za niestosowne.

Na szczęście w ostatnim czasie pojawiają się nadzieje na przełamanie tej dziwacznej zmowy milczenia. Jedną z jaskółek wiosny jest ukazanie się rewelacyjnej książki „Czego pragną kobiety?” O kobiecym pożądaniu w przełomowych badaniach seksuologów Daniela Bergnera. Ta znakomicie napisana, fascynująca pozycja traktuje o najróżniejszych aspektach kobiecego pożądania. Bergner opisuje w niej swoje spotkania z wieloma światowej sławy naukowcami z seksuologii, psychologii behawioralnej i dziedzin pokrewnych, przytacza wyniki badań naukowych i klinicznych, by wskazać, czym w istocie jest kobiece podniecenie, jakie czynniki wpływają na jego wzrost i jak zafałszowany obraz kobiecości dominuje we współczesnej kulturze.

Jednak na tym nie koniec. Autor zaprasza swoich czytelników na wyprawę w daleką przeszłość, wydobywa z mroku dziejów najpiękniejsze, najstraszniejsze i najdziwniejsze podejścia do seksualności. Usiłuje dociec, dlaczego mężczyźni tak bardzo boją się przyznać kobietom równe prawa w kwestii odczuwania rozkoszy i dlaczego we współczesnych społeczeństwach dominuje model monogamiczny, choć dowody naukowe wskazują na skłonność obu płci do częstej zmiany partnerów. Przygląda się zjawisku narcyzmu, fetyszom, a także po prostu rozmawia z wieloma kobietami, które mają najróżniejsze oczekiwania w stosunku do seksu, choć często nie są w stanie bezpośrednio ich wyartykułować. Przytacza dowody na istnienie czterech różnych rodzajów kobiecego orgazmu i zgłębia problem afrodyzjaków, znacznie mniej skutecznie działających na kobiety niż na mężczyzn. Zastanawia się, co skłania płeć piękną do werbalnego zaprzeczania odczuwanemu podnieceniu, choć wyraźnie wskazują na nie reakcje fizjologiczne.

Mimo solidnej dawki wiedzy i naukowej skrupulatności autora książkę „Czego pragną kobiety?” czyta się jednym tchem, jak najlepszy kryminał. Bergner pisze w sposób interesujący i błyskotliwy, a zarazem przystępny dla czytelnika. Są tu przykłady, anegdoty, zapisy autentycznych przeżyć rozmówców autora i jego osobiste refleksje. Bergner nie eksponuje własnej perspektywy i własnej osoby, woli oddać głos płci przeciwnej, a swoje „bohaterki” traktuje z dużym taktem i zrozumieniem. Bez uprzedzeń wysłuchuje fantazji i zwierzeń, obnaża korzenie mitów o moralności, obala stereotypy i próbuje przekonać kobiety, że mają prawo poszukiwać własnego seksualnego spełnienia.

„Czego pragną kobiety?” zasługuje na miejsce na półce w domu każdej świadomej siebie, nowoczesnej kobiety i każdego świadomego swych potrzeb mężczyzny. Może być także doskonałym przewodnikiem w drodze na erotyczny szczyt.

Czego pragną kobiety?
O kobiecym pożądaniu w przełomowych badaniach seksuologów

Daniel Bergner
Cena: 39,90 PLN
Wydawnictwo Laurum
ISBN: 978-83-7746-784-8
okładka: twarda
216 stron
premiera 24.04.2015
(MATERIAŁ PR)

Wstecz