Wieści

Rozwód może złamać ci serce

Badania na prawie 16 000 osób wskazują, że rozwód niesie największe zagrożenie dla kobiet, a powtórne wyjście za mąż praktycznie nie zmniejsza ryzyka. Badacze uważają, że główną przyczyną jest długofalowe wpływ chronicznego stresu wywołanego przez rozwód. Wiedzieliśmy już wcześniej, że śmierć ukochanej osoby znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kłopotów z sercem, teraz okazuje się, że podobny wpływ wywiera rozwód.

Badania obejmowały okres od 1992 do 2010 roku jedna trzecia osób rozwiodła się przynajmniej raz. Wśród kobiet po jednym rozwodzie atak serca występował o 24% częściej niż wśród tych, które trwały w małżeństwie. Liczba ta wzrosła do 77% wśród tych kobiet, które rozwodziły się wielokrotnie.

Okazuje się jednak, że rozwód nie wpływa aż tak źle na mężczyzn. Mężczyźni, którzy rozwiedli się raz mieli zwiększone ryzyko zawału serca o 10%. Wielokrotne rozwody natomiast zwiększały ryzyko o 30%. Co ciekawe ponowne wejście w małżeństwo znacznie redukuje ryzyko zawału u mężczyzn, natomiast nie ma tak pozytywnego wpływu na kobiety.

Powyższa informacja zbiega się z doniesieniami o tym, że rośnie liczba młodych kobiet, które zmagają się z kłopotami sercowymi. Jako przyczyny wymienia się właśnie stres, ale również palenie papierosów i otyłość.

oprac. na podstawie bbc.com i newyorktimes.com, foto: 9nong/shutterstock.com/

OSWOIĆ STRES, ODNALEŹĆ SPOKÓJ - rewelacyjny kurs Akademii Charaktery

Ten kurs to psychologiczny niezbędnik – wirtualna podróż do źródeł siły i spokoju. Znajdziesz w nim osobisty program oswajania stresu, treningi relaksacyjne i kojące wizualizacje. Kurs został przygotowany specjalnie dla „Charakterów” przez znakomitą terapeutkę Adrianę Klos.

Charaktery platforma edukacyjna

Wstecz