Wieści

Jak rozpoznać mizogina?

Jeśli chłopiec słyszy w swoim otoczeniu wypowiedzi wrogie wobec kobiet albo obserwuje przemoc w stosunku do nich, to może to sprzyjać powstaniu tzw. światopoglądu uprzedzeniowego. Mężczyzna, który go wyznaje jest bezzasadnie przekonany, że w świecie istnieje wyraźna hierarchia, która słusznie stawia mężczyzn wyżej niż kobiety oraz nie uwzględnia ich doświadczeń i potrzeb. W skrajnych przypadkach mizoginia prowadzi do jawnej agresji wobec kobiety, częściej ma jednak formę dyskryminacji utajonej.

Jak zatem rozpoznać, czy mężczyzna jest w głębi duszy mizoginem?

1. Składa kobietom obietnice, ale często ich nie dotrzymuje. Z kolei praktycznie zawsze dotrzymuje obietnic, które złożył mężczyznom.

2. Spóźnia się na spotkania i randki z kobietami. Gdy jest umówiony z kolegami, przychodzi punktualnie.

3. Jego zachowanie wobec kobiet jest pompatyczne, zarozumiałe, egoistyczne i kontrolujące.

4. Próbuje rywalizować z kobietami. Jeśli kobieta jest w czymś lepsza od niego, czuje się okropnie. Jeśli w czymś przewyższa go mężczyzna, potrafi spojrzeć na sytuację obiektywnie.

5. Nieświadomie traktuje kobiety w swoim otoczeniu inaczej od mężczyzn: pozwala swoim kolegom, czy współpracownikom płci męskiej na zachowania, które oburzają go u kobiet.

6. Jest gotowy (nieświadomie) użyć wszystkich swoich mocy, aby kobieta czuła się gorzej.    Może żądać bądź odmawiać seksu, żartować ze swojej partnerki w obecności innych, czy nawet upokarzać ją publicznie.

7. W pracy potrafi przypisywać sobie pomysły koleżanek bez informowania innych, że to nie on pierwszy wpadł na dany pomysł.

8. Zdradza swoją partnerkę. Monogamia jest mu obca. Uważa, że kobieta to jego własność i nie musi liczyć się z jej zdaniem.

oprac. (fb) na podstawie psychologytoday.com

foto: Minevra/shutterstock.com

Wstecz