Wieści

Czym jest autyzm i co wiedzą o nim Polacy?

Fakt, że tak wielu Polaków słyszało o autyzmie, nie przesądza o stanie społecznej wiedzy w tym zakresie. Świadczy o tym wynik badania przeprowadzonego w ramach sondażu CBOS.

Ankieterzy poprosili  respondentów o wyobrażenie sobie, że są świadkami takiego zdarzenia: podczas zakupów w sklepie czteroletnie dziecko bardzo głośno krzyczy i zachowuje się agresywnie, a rodzice przez dłuższy czas nie mogą go uspokoić. Następnie badacze zapytali ich co myślą o tej sytuacji. Ankietowani mogli swobodnie formułować swoje wypowiedzi.

Respondenci komentując to zdarzenie najczęściej wyrażali negatywne opinie na temat wychowania dziecka (53 proc.). Mówili, że dziecko jest niewychowane, niegrzeczne, rozkapryszone, rozpuszczone, rozwydrzone. Często w tym kontekście padały określenia, że rodzice tego dziecka stosują bezstresowy model wychowania i takie są tego rezultaty, że nie potrafią wychować swojego dziecka, że poświęcają mu za mało czasu, że popełnili błędy wychowawcze, nie potrafią wyznaczać dziecku granic, nie mają autorytetu u dziecka, że skoro dziecko zachowuje się agresywnie, to na pewno wobec niego stosowana jest przemoc, że nic nie wiedzą o wychowywaniu dzieci i że to ich trzeba wychowywać. Niektórzy mówili, iż zwróciliby rodzicom uwagę, że w miejscach publicznych takie zachowanie jest niedopuszczalne. Nieliczni ankietowani (5 proc.) mówili, że za tym trudnym zachowaniem dziecka może kryć się jakaś choroba. Najczęściej w tym kontekście wspominali o nadpobudliwości bądź ogólnie o chorobie. Niektórzy mówili o ADHD bądź generalnie o zaburzeniach rozwojowych; trzy osoby powiedziały, że dziecko może mieć autyzm.

Badacze nie mają też pewności, czy respondenci mówiąc ogólnie o chorobie mieli na myśli jakieś zaburzenie rozwojowe, czy raczej myśleli o zwyczajnych dolegliwościach typu: przeziębienie, ból brzucha itp. Wynik badania należy zatem interpretować ostrożnie – że co najwyżej 5 proc. jego uczestników przychodzi do głowy, że dziecko może być dotknięte jakimś zaburzeniem rozwojowym.

Wstecz