Wieści

Jak sprawić, by konflikt budował? 11 zasad

1. Aby konflikt miał szanse przynieść pozytywne efekty, jasno musi zostać wypowiedziany powód kłótni. Kiedy przyjdzie wam go dookreślić może się nagle okazać, że każda ze stron walczy o coś innego, i w związku z tym konflikt tak naprawdę nie iestnieje.

2. Nie myśl o sobie i drugiej stronie konfliktu w kategoriach zwycięzcy i przegranego. Skup się raczej na problemie i pomyśl jak rozwiązać problem, aby nikt za wiele nie stracił.

3. Pamiętaj, że groźby i manipulacje ostatecznie obrócą się przeciwko tobie.

4. Mów jasno i wyraźnie co myślisz i co czujesz nie atakując i oceniając drugiej osoby, używaj argumentów ad rem, a nie ad personam.

5. Jeśli kłótnia jest bardzo burzliwa, zastanów się dlaczego tak jest. Zazwyczaj osoby, z którymi ostro się ścieramy, z jakichś powodów są dla nas ważne. Warto zastanowić się dlaczego, to może pomóc i w rozwiązaniu problemu i poprawie przyszłych relacji.

6. Szukajcie wspólnego celu – może w konflikcie stworzycie koalicję? Nastaw się na znalezienia wyjścia z sytuacji. Nie zostawiaj dyskusji otwartej, niedokończonej. Bo zawieszony konflikt - pewnie wróci.

7. Konflikty często wynikają z zakazów, nakazów i norm panujących w domu, w pracy czy innym środowisku. Warto zastanowić się nad sensownością, może warto - i da się je zmienić?

8. Ćwicz empatię. Staraj się spokojnie zrozumieć argumenty drugiej strony. Zmieniaj perspektywę patrzenia na problem. Przy czym to wcale nie znaczy, że masz przyjmować zdanie innych i rezygnować ze swoich racji.

9. Zmień myślenie o konflikcie na pozytywne. Pomyśl, że dzięki temu jak sobie z nim poradzisz, dowiadujesz się więcej o sobie i o tym jakim jesteś człowiekiem.

10. Włóż maskę profesjonalisty. Panowanie nad emocjami i słowami jest niezbędne w konfliktach. Zastanów się jak chciałbyś być odbierana/odbierany kiedy dyskusja się już zakończy.

11. Bądź gotów, by jako pierwszy wyciągnąć rękę na zgodę.

(meh), na podstawie Aviationpros.com, mediate.com, conflictbegone.com, ccl.org

foto: Rido/shutterstock.com

Wstecz