Wieści

Czy twój partner zdradza cię na Facebooku?

Nielojalność może przybierać rozmaite formy: od seksu z osobą spoza związku po trzymanie w sekrecie dodatkowego konta w banku. Wraz z mediami społecznościowymi przybył nam nowy sposób: cyfrowy flirt. Niedawne badania wskazują, że używanie Facebooka i Twittera podwyższa ryzyko nawiązania znajomość, której kontynuowanie może prowadzić do konfliktów w trwającej relacji. Okazuje się również, że konflikty te zwiększają ryzyko rozwodu lub rozstania.

Flirt w „realu” jest powierzchowny i trwa krótko, jednak jeśli znajomość rozciąga się na media społecznościowe, smsy i e-maile, to osoba, z którą flirtujemy staje się dostępna 24 godziny na dobę. Kontakt z nią z kolei może prowadzić do powiększania więzi emocjonalnej. Zastanawiasz się, czy twój związek może być zagrożony przez cyfrowe flirtowanie? Oto 5 oznak mogących świadczyć o tym, że Twój partner prowadzi e-flirt:

1. Partner nigdy nie opowiada o swoich elektronicznych konwersacjach. Kompulsywne użycie smartfonu przez jednego z partnerów, często jest przyczyną napięć w związkach. Może prowadzić ono do wzrostu nieufności pomiędzy dwoma stronami związku. Gdy jeden z partnerów często wpada w dobry humor pisząc na telefonie, ale nigdy nie dzieli się z drugimi źródłem tej radości, to między nimi wyrasta gruby mur. Oczywiście nie powinno się wymagać od nikogo, by dzielił się wszystkimi swoimi emocjami – wyznaczanie granic jest bardzo ważnym elementem każdej zdrowej relacji. Jednak jeśli elektroniczne konwersacje sprawiają, że twój partner przestaje z tobą rozmawiać, to może oznaczać to, że jego uwaga nakierowana jest na inną osobę.

2. Twój partner dostaje nowe wiadomości przez cały dzień, również nocą. W dzisiejszych czasach wysłanie komuś smsa o godzinie 23 niekoniecznie jest czymś niezwykłym. Jednak jeśli do twojego partnera regularnie przychodzą wiadomości o bardzo późnej porze, a on nie mówi, kto jest ich nadawcą, możliwe, że są to pierwsze objawy zdrady.

3. Twój partner zauważywszy, że obserwujesz go, gdy czatuje, bardzo szybko przestaje to robić. Ukrywanie swojej aktywności na facebooku, czy w smsach, może rodzić uzasadnione obawy o lojalność i wierność partnera.

4.Twój partner bardzo nie lubi, gdy ktoś dotyka jego smartfona czy tabletu. Na takich urządzeniach trzymamy zazwyczaj bardzo prywatne dane, a więc niechęć do używania ich przez inne osoby jest zrozumiała. Jednak jeśli ktoś reaguje nadmiernie ostro na próby użycia swojego telefonu przez partnera, to może to świadczyć o tym, że ma on coś do ukrycia.

5. Partner zaczyna bronić się, gdy pytasz, dlaczego spędza tyle czasu przed telefonem.
Jeśli twój partner nie lubi dyskutować o swoim zachowaniu w sieci, szybko zmienia temat lub zaczyna atakować twoje „cyfrowe życie”, to możliwe, iż uważa, że ma coś do ukrycia. Czyżby kiełkujący flirt?

Należy oczywiście pamiętać, że nawet jeśli zachowanie naszego partnera jest bardzo podobne do wyżej wymienionych punktów, to nie daje to 100% pewności, że partner rzeczywiście flirtuje z inną osobą. Warto zawsze zastanowić się, czy to nie my jesteśmy zbyt zazdrośni i nie nastajemy na prywatność naszego partnera. „Gdzie nie ma zazdrości, próżno szukać miłości” – mówi perskie przysłowie, wskazując na bliski związek obu uczuć.

Zazdrość sama w sobie nie jest niczym złym, ale gdy powoduje, że nie kontrolujemy własnych zachowań i nie potrafimy zaufać partnerowi, niszczy nie tylko nasze relacje z bliskimi, ale również nas samych. Jak sobie z nią radzić? Nazwanie uczucia zazdrości i akceptacja tego, że się pojawia, jest pierwszym krokiem w nauce świadomego podejmowania działań na rzecz dobra partnera i związku. W radzeniu sobie z eskalacją zazdrości ważne jest, aby pielęgnować myśli, które przynoszą radość – zamiast myśleć o tym, co destrukcyjne, należy dostrzegać to, co wartościowe. Warto zauważać pozytywne strony partnera i cieszyć się jego sukcesami, podkreślać to, co twórcze i dobre w relacji z nim. Zamiast kontrolować partnera, można tak wspólnie zorganizować czas wolny, aby był on atrakcyjny dla obojga. Warto też zająć się sobą, zamiast ciągle rozmyślać o partnerze. Rozwijanie własnych pasji pomaga zastąpić chore myśli twórczymi. Zazdrośnicy powinni zastanowić się, jak podnieść własną samoocenę i poprawić sobie samopoczucie. Gdy w skomplikowanych przypadkach prowadzi ona do stanów depresyjnych, potrzebna jest pomoc specjalistów i intensywna terapia.

oprac. fb na podstawie tekstu „Chorzy z zazdrości” Alicji Kraty, który ukazał się w „Charakterach” 10/2008 oraz https://www.psychologytoday.com/blog/friendship-20/201405/6-signs-your-partner-is-facebook-cheating

zdjęcie: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Wstecz