Wieści

Dobry sen to dobry seks

W badaniach wzięło udział 171 studentek, które zostały wybrane na podstawie szczegółowo wypełnionego kwestionariusza o ich życiu seksualnym, depresji i lęku. Po zakwalifikowaniu się do badań, każdego ranka przez dwa tygodnie kobiety musiały wypełniać ankietę o aktywności seksualnej w ciągu poprzedniej doby i jakości snu - jak dług zajęło im zaśnięcie i ile spały. 

Okazało się, że u kobiet, które były w związku, każda dodatkowa godzina snu odzwierciedlała wyższy poziom pożądania seksualnego i zwiększała o 14% prawdopodobieństwo aktywności seksualnej następnego dnia. Takie efekty utrzymywały się nawet po uwzględnieniu wieku, niepokoju seksualnego, codziennych nastrojów smutku i szczęścia, zmęczenia czy menstruacji badanych. Badanie zostało opublikowane na stronach The Journal of Sexual Medicine.

Jak mówi David A. Kalmbach z University of Michigan nie należy oczekiwać, że zwiększenie ilości snu w magiczny sposób naprawi wszystkie problemy związane z seksem. "Problemy seksualne często mają wiele czynników poczynając od nastroju, jakości związku, dyspozycji partnera i teraz wiemy, jakości snu. Ważne by kobiety jak i pracownicy służby zdrowia byli świadomi związku między snem a seksem." - podsumowuje Kalmbach.

photo: Aweisenfels
oprac. na podst.: NYT

Wstecz