Wieści

Miłość otrzeźwia

Oksytocyna, nazywana hormonem miłości, zyskuje powoli status legendy. Naukowcy ustalili, że związek ten, wydzielający się m.in. podczas przytulania, odpowiada za tworzenie się więzi między matką i dzieckiem oraz między partnerami, poprawia odporność na stres, wyzwala potrzebę bliskości, sprzyja otwarciu się na innych, napawa optymizmem – dzięki czemu pomaga przezwyciężać lęki społeczne, zwiększa hojność, a nawet łagodzi ból i działa przeciwzapalnie.

Badacze z University of Sydney i University of Regensburg odkryli niedawno, że również minimalizuje działanie alkoholu. W ich eksperymencie pijane szczury, które otrzymały dawkę oksytocyny, nie traciły koordynacji ruchowej – nie zataczały się. – Zwierzęta, którym podano alkohol i oksytocynę, zdały test trzeźwości celująco, a te, które otrzymały sam alkohol, wypadły słabo – tłumaczy autor eksperymentu, dr Michael Bowen z University of Sydney. Udowodnił on, że oksytocyna uniemożliwia dotarcie alkoholu do receptorów mózgu (dokładnie receptorów GABA-A, podjednostki delta), dzięki czemu hamuje efekty nietrzeźwości.

– Alkohol wywołuje zaburzenia w koordynacji ruchowej, ponieważ hamuje aktywność rejonów mózgu zapewniających kontrolę motoryczną. Oksytocyna działa tak, że wzrokowo nie byliśmy w stanie rozróżnić, które szczury były pod wpływem alkoholu, a które nie – mówi Bowen. Mimo odkrywczych wniosków przed naukowcami jeszcze wiele badań. Ich celem jest teraz sprawdzenie, czy oksytocyna będzie działała podobnie na nietrzeźwych ludzi. Naukowcy spekulują, czy hormon miłości będzie też wpływał na mowę i procesy poznawcze pijanych. – Jeśli nawet okaże się, że oksytocyna zmniejsza efekty spożycia alkoholu u ludzi, to i tak na pewno nie będzie zmniejszała jego poziomu we krwi. Blokuje bowiem dostęp alkoholu do niektórych obszarów mózgu, a nie usuwa go z krwiobiegu – tłumaczy Bowen.

Sceptycy zdążyli już zaoponować, że takie efekty mogą zwiększać spożycie alkoholu, ale inne badania pokazały, że oksytocyna zmniejsza chęć spożycia alkoholu u ludzi i u szczurów. Może australijskie badania będą przełomowe w leczeniu alkoholizmu?

(meh)
foto: Ollyy/shutterstock.com

Wstecz