Wieści

Jak rozmawiać z partnerem?

1. Ucinajcie sobie pogawędki. Możesz pomyśleć, że rozmowa na temat telewizyjnego talk show czy pogody niewiele ma wspólnego z utrzymywaniem emocjonalnej więzi, ale jest wręcz odwrotnie. Amerykański psychoanalityk Harry Stack Sullivan uważa, że właśnie w detalach zawiera się prawda na temat obu partnerów. John Gottman i Janice Driver, badacze par i związków stwierdzili w wyniku badań, że płytkie, codzienne rozmowy mają większy wpływ na związek niż przemyślane rozmowy o emocjach.

2. Poszukaj czegoś, co was łączy.
Badania pokazują, że czujemy się bardziej związani z ludźmi, z którymi mamy coś wspólnego. Dlatego nawet jeśli się kłócicie, szukajcie tematów, które was łącza. Może są to wspólne problemy z teściami czy z dziećmi… Łatwiej dojść do porozumienia pamiętając, że łączą nas podobieństwa. Czasami jeśli jesteście w stanie wojny, spróbuj przywołać wspólne, miłe wspomnienia. Wspólne wykonywanie różnych czynności, np. jazda na rowerze, oglądanie filmu czy wspólne zajadanie czekolady, również pomagają zacieśnić więzi.

3. Słuchaj uważnie.
Świadomość tego, że ktoś cię wysłuchuje jest jednym z  najważniejszych doświadczeń cementujących związek. Warto trenować aktywne słuchanie, na które składa się nie tylko potakiwanie, ale też aktywne włączanie się do dyskusji – pokazywanie, że starasz się zrozumieć.

4. Zadawaj pytania wolne od założeń.
Nie wychodź z założenia, że zapewne znasz odpowiedź. To pokazuje, że nie chcesz zrozumieć drugiej trony.

5. Mów o sobie, ale nie zabieraj całej przestrzeni dialogu
. Zostaw również miejsce dla partnera. Ważne, by znaleźć balans między słuchaniem, a mówieniem.

6. Staraj się spędzać z partnerem więcej czasu.
Nawet jeśli nie potraficie rozmawiać o pewnych kwestiach, samo bycie blisko może pomóc.

(oprac. meh na podst. Psychologytoday.com)
foto: Antonio Guillem/shutterstock.com

Wstecz