Wieści

To, co w miłości najważniejsze

„bo nie wierzymy w czas kochania,
że miłość biedy przyda nam…”


Piosenka Bułata Okudżawy o Wańce Morozowie jest jedną z najprawdziwszych historii miłosnych, jakie zdarzyło mi się usłyszeć i przejąć się nią. Bohaterowie piosenki to opity miłością Wańka, który dla artystki z cyrku porzucił najpierw swoją Marusię, a potem „co noc aż do dnia” szalał z nową ukochaną w chińskiej knajpie, gdzie jej „na stół ciskał meduzy i w trzech smakach drób”, cyniczna artystka bezustannie zamieniająca mózg Wańki w wodę oraz w końcu porzucona Marusia, co to w pokorze „z żalu schła”.

Ten nieśmiertelny trójkąt uosabia to, co w miłości najważniejsze: ślepotę uczucia, zachłanność radości brania i nieprzytomną tęsknotę. Kto tak nie kochał, być może nie kochał wcale. Ale tylko „być może”.

Trudno mi pojąć, dlaczego współcześni ludzie tak łatwo rezygnują z miłości. Z wygody? Ze strachu? Z nieumiejętności? Coraz więcej ludzi wybiera niewiązanie się z nikim, nie tylko w sensie formalnym. Coraz więcej par szybko się rozstaje, często bez żadnego wyraźnego, jasnego dla siebie powodu. Coraz więcej małżeństw z powodu jakiejś trudniejszej sytuacji, konfliktu, napięcia decyduje się na rozwód, nie bacząc na jego koszty emocjonalne dla siebie i dzieci. Wolność spadła w cenie, miłość staje się coraz bardziej bezcenna.

Być może dlatego tak trudno nam uwierzyć w wartość miłości, w jej bezwzględną wartość, że coraz rzadziej umiemy rozmawiać? Trawestując trywialne powiedzenie można rzec, że wszyscy mają wiele do powiedzenia, nikt nie ma cierpliwości słuchać. Ani wsłuchiwać się. Ani czekać. Ani rozumieć. Ani zmieniać perspektywy – ze swojej, egoistycznej, na perspektywę jej czy jego. Ani popatrzeć na siebie jej/jego oczami. Ani zachwycić się w zwyczajnej chwili. Ani wyrazić swojego wzruszenia.

Nie wiem, czy miłości można się nauczyć. Ale wierzę, że można jej poszukać w sobie. A miłość wszystko przezwycięży – i nieśmiałość, i zranienia, i egocentryzm.

i TY i JA 3. Para od nowa
to e-kurs Akademii Charaktery, z którym dowiecie się, jak  budować nowy związek po rozwodzie lub bolesnym rozstaniu z partnerem. Dzięki  treningom będzie Wam łatwiej zamknąć poprzedni rozdział w życiu, na nowo otworzyć się na miłość i uniknąć błędów z dawnej relacji.

Zakres:
W kursie i TY i JA 3. Para od nowa znajdziecie:
– znakomitą rozmowę z Kubą Jabłońskim „Blizna po rozwodzie”
– treningi i sesję coachingową, które pomagają dojść do siebie po rozstaniu
– debatę ekspertów „Rozwiązania rozwodowe”, w której wzięli udział: prof. Bogdan de Barbaro, Bogdan Białek, prof. Jacek Bomba i Zofia Pierzchała
– treningi, które podpowiadają, jak otworzyć się na nowo na bliskość i relacje
– poruszające refleksje Bogdana Białka nad wolnością i miłością

Szkolenie i TY i JA 3. Para od nowa to niezwykła miłosna podróż, w którą możecie udać się samodzielnie lub wspólnie z partnerem/partnerką.

foto u góry: Studio 37/shutterstock.com


Wstecz