Wieści

A teraz mamy relaks

1. Przytul się. Przytulanie jest tak ważne, że ma nawet swój dzień (21 stycznia). Dzięki tej prostej i przyjemnej czynności z łatwością pozbędziemy się napięcia. Dr Paul Zak zaleca 8 przytuleń dziennie, by utrzymać bliską relację z drugą osobą.

2. Pobaw się ze zwierzakiem. To podwyższa poziom serotoniny i dopaminy w organizmie – neurotransmiterów, które wprowadzają nas w dobry nastrój.

3. Spróbuj pooddychać. Nie każdy ma czas na codzienną medytację. Oddychanie jest chyba najbardziej zbliżone do tej czynności. Jeśli tracisz wątek, nie możesz się skupić i dopada cię stres, siądź na krześle lub na podłodze, zatrzymaj oddech gdy doliczysz od 1 do 7 a następnie wypuszczaj powietrze licząc od 1 do 8. Powtórz kilka razy, jeśli trzeba.

4.Rozkoszuj się. Świadomie zaangażuj swoje myśli i zachowania w jakieś pozytywne emocje lub zdarzenia. Udało ci się coś w pracy? Ciesz się i dziel tą informacją z innymi. Idziesz na randkę do restauracji? Pomyśl o cudownym czasie, który tam spędzisz, smakowitych zapachach dań i miłej atmosferze.

5. Uśmiechnij się. Możesz być wściekły, zmęczony, mieć kaca, czy przechodzić naprawdę trudne momenty w życiu, ale uśmiechanie nie boli. Co więcej pozwala poczuć się lepiej i nastawia innych pozytywnie wobec ciebie.

6. Zrób porządki w głowie. W ciągu dnia różne myśli narastają w głowie. Złość na przyjaciela, lęk przed różnymi zdarzeniami, frustracja. Wyobrażanie sobie negatywnych scenariuszy zdarzeń nie pomoże, lepiej wyrzuć je z głowy. Niektóre sprawy wyglądają znacznie lepiej na papierze. Może warto napisać o swoich problemach?

7. „Jeśli… to…” Badania pokazały, że jeśli dodasz do swojego stwierdzenia jeśli…to…., prawdopodobieństwo sukcesu znacznie rośnie. Na przykład jeśli twoim postanowieniem było ćwiczyć regularnie, możesz zapisać sobie: jeśli jest poniedziałkowy poranek, to idę na siłownię. Wtedy nie ma znaczenia, że ci się nie chce i pada deszcz. Skoro jest poniedziałek, to ty jesteś na siłowni.

8. Zafunduj sobie zajęcia dla umysłu. Jeśli potrzebujesz szybko odciąć się od dręczących cię myśli, zagraj w grę. Możesz na przykład liczyć od 1000 do 1, wyrecytować wiersz czy piosenkę, albo stworzyć logiczne zdanie, w którym każdy wyraz zacznie się na tę samą literę.

oprac. meh na podst. psychologytoday.com
foto: gpointstudio/shutterstock.com

Wstecz