Wieści

Miłość nie do pomylenia

Publikacja to zbiór tekstów wybitnej i cenionej psychoterapeutki, publikowanych w „Charakterach” na przestrzeni kilkunastu lat. Układają się one w przejmującą opowieść o ludzkich relacjach, emocjach, niemożnościach. Wanda Trabert z troską, ale i życzliwością pochyla się nad ludzkimi słabościami, przygląda się im i stara się pokazać ścieżki, którymi można od nich odejść. Otwierający książkę tekst „Ludzie mylą miłość”, choć opublikowany wiele lat temu, wciąż budzi silne emocje czytelników. Także pozostałe teksty nie pozostawiają ich obojętnymi.

Zawsze miałem wrażenie, że nam wszystkim z niewiadomych powodów – choć mogę się domyślać, że z powodu swojej skromności i delikatności – Wanda nie mówi wszystkiego, co wie, bo chce, byśmy dalej poszli już sami. Jak powiadają chasydzi: „Nie pytaj o drogę tego, który ją zna, bo nie pozwoli ci błądzić”. Wanda nigdy nie zabraniała nikomu błądzenia. Sama za to płaci wysoką cenę, z bólem wypatrując tych, którzy drogę pogubili i do tej pory odnaleźć nie mogą. To jest cena miłości, jaką Wanda płaci; miłości, której z niczym nie można pomylić.

(ze wstępu Bogdana Białka)

W przywiązaniu do miłości przegrywa człowiek, broniąc paradoksalnie i rozpaczliwie ideologii, która go niszczy. W obronie przed bólem porzucenia, w lęku przed naruszeniem poczucia wartości, w niechęci przed konfrontacją z głębszą odpowiedzialnością. Różnie. Jedno jest pewne: tam, gdzie kocha się miłość, człowiek jest drugorzędnym statysta w sztuce z gwiazdorskim występem, a niektórzy z nas, owładnięci pasją miłości, rozgrywające tę sztukę przez całe życie.

(z tekstu „Ludzie mylą miłość”)

Książka „Miłość nie do pomylenia” dostępna jest z częścią nakładu „Charakterów” - można ją nabyć łącznie z magazynem w salonach Empik-u i w wybranych punktach sprzedaży, a także na www.sklep.charaktery.eu


Wstecz