Wieści

Druga szansa

Zofia Pierzchała – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta, trener treningu psychologicznego, superwizor psychoterapii. Twórczyni i dyrektor Instytutu
Integralnej Psychoterapii „Gestalt”.

Prof. Bogdan de Barbaro – psychiatra i psychoterapeuta, superwizor Sekcji Psychoterapii i Sekcji Terapii Rodzin PTP. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Katedry
Psychiatrii CM UJ.

Bogdan Białek: – Co się powinno wydarzyć, żeby rozwód rzeczywiście otworzył drugą szansę? Jak się rozwiązać, żeby na nowo się związać?
Bogdan de Barbaro:
– Powiedziałbym tak: rozwód będzie dobry, kiedy rzeczywiście zostanie dokonany. W tym sensie, że jeżeli już dochodzi do rozwodu, to relacje między byłymi małżonkami powinny zostać domknięte, a „walka dziećmi” zakończona. Autorki książki Druga szansa, wydanej przez „Charaktery”, w bardzo ciekawy sposób zwracają uwagę – nie przez uogólnienia, ale kolejne opowieści – na fakt, że bardzo często choć rozwód w sensie formalnym nastąpił, to nie zakończył związku. Bywa, że on trwa, podsycany zawiścią, agresją, walką o dziecko, albo jeszcze gorzej: walką dzieckiem. W terapii rozwodowej bardzo często zajmujemy się tym, by rozwód – skoro już nastąpił, albo został zadecydowany – rzeczywiście został dokonany. Wiele małżeństw właśnie podczas terapii stara się z tym uporać. Znam parę, której rozwód miał miejsce trzy lata temu, a oni nadal tkwią w intensywnym związku. Nie mogą się od siebie oderwać, zaczepiają się przy pomocy dzieci i walczą dzieckiem – nawet nie o dziecko, a właśnie dzieckiem. Zatem jeśli rozwód jest przeprowadzony, niech się dokona.

Zofia Pierzchała:
– Rzeczywiście, zakończenie poprzedniego małżeństwa jest ważne w kontekście nowych relacji. Istotne jest także przeżycie żałoby po związku, nawet gdy zadawał razy i pozostawił rany. Bo mimo wszystko oboje małżonkowie stracą coś wspólnego, coś, co kiedyś łączyło ich bardzo mocno. Uświadomienie sobie straty, przeżycie bólu i smutku, przyjęcie odpowiedzialności za swój udział w rozwodzie jest podstawą do poczucia bezpieczeństwa. Sprawia, że w nowy związek możemy wejść z suchymi już oczami. Autorki wspomnianej Drugiej szansy piszą o czymś, co nazywają odbudową siebie. Chodzi tu o odpowiednie nastawienie swojej psychiki: z jednej strony wyzbycie się gniewu, frustracji, poczucia zranienia czy też winy, a z drugiej o refleksję na temat błędów, które się popełniło.

i TY i JA 3. Para od nowa
to e-kurs Akademii Charaktery, z którym dowiecie się, jak  budować nowy związek po rozwodzie lub bolesnym rozstaniu z partnerem. Dzięki  treningom będzie Wam łatwiej zamknąć poprzedni rozdział w życiu, na nowo otworzyć się na miłość i uniknąć błędów z dawnej relacji.

Zakres:
W kursie i TY i JA 3. Para od nowa znajdziecie:
– znakomitą rozmowę z Kubą Jabłońskim „Blizna po rozwodzie”
– treningi i sesję coachingową, które pomagają dojść do siebie po rozstaniu
– debatę ekspertów „Rozwiązania rozwodowe”, w której wzięli udział: prof. Bogdan de Barbaro, Bogdan Białek, prof. Jacek Bomba i Zofia Pierzchała
– treningi, które podpowiadają, jak otworzyć się na nowo na bliskość i relacje
– poruszające refleksje Bogdana Białka nad wolnością i miłością

Szkolenie i TY i JA 3. Para od nowa to niezwykła miłosna podróż, w którą możecie udać się samodzielnie lub wspólnie z partnerem/partnerką.

foto u góry: Ollyy/shutterstock.com

Wstecz