Wybierz pakiet cyfrowych Charakterów, który najbardziej Ci odpowiada: 

 • STANDARD - 1, 3,6 lub 12 wydań cyfrowych Charakterów (e-pub, mobi, pdf)
 • ZŁOTY - 1, 3,6 lub 12 wydań Charakterów (e-pub, mobi, pdf) + co miesiąc nowa książka w epub lub mobi
 • PREMIUM - 1, 3,6 lub 12 wydań Charakterów (e-pub, mobi, pdf) oraz w wersji na urządzenia z system: iOS oraz Android + co miesiąc ebook (e-pub, mobi) + nielimitowany dostęp do wszystkich treści na portalu charaktery.eu.

Uwaga: do 15 września 2019 r. roczny pakiet premium możesz zakupić 60 % taniej! By skorzystać z rabatu wystarczy do ramki znajdującej się pod poniższą tabelką wpisać kod:

09

Wykupując pakiet ZŁOTY lub PREMIUM otrzymasz jako pierwszą książkę "O chłopcu, który przestał się bać i inne niezwykłe eksperymenty" (opis na dole zakładki). Ponadto, kupując pakiet PREMIUM uzyskasz także dostęp do wszystkich artykułów z najnowszej "Psychologii w szkole" (po wejściu w zakładkę "Psychologia w szkole")


Po dokonaniu płatności przez system PayU otrzymasz e-mail potwierdzający dokonanie transakcji oraz e-mail z linkiem, pod którym znajdziesz zakupione e-wydanie.

Płatności z zagranicy można dokonać kartą Visa lub Mastercard albo przelewem elektronicznym (dla osób posiadających konta cyfrowe w bankach wskazanych po przejściu do strony płatności).

Uwagi techniczne:

1. By móc korzystać z plików e-pub możesz potrzebować instalacji odpowiedniego programu. Można go ściągnąć np.: stąd.

2. Do pobrania e-wydań przeznaczonych na urządzenia z systemami iOS oraz Android wymagane jest posiadanie konta w Apple ID oraz Google. 

3. Instrukcje pobrania aplikacji wymaganej dla iOS oraz Android i logowania się w niej znajdziesz poniżej:

Zamów pojedyncze e-wydanie lub prenumeratę cyfrową
w pakiecie STANDARD, ZŁOTYM lub PREMIUM

PAKIET STANDARD

 • treści z papierowych wydań „Charakterów” dostępne w wersji epub, mobi, pdf.
ZAMAWIAM

PAKIET ZŁOTY

 • treści z papierowych wydań „Charakterów” dostępne w wersji epub, mobi, pdf.
 • co miesiąc książka (e-book) Wydawnictwa Charaktery w pakiecie!
ZAMAWIAM

PAKIET PREMIUM

 • treści z papierowych wydań „Charakterów” dostępne w wersji epub, mobi, pdf, oraz na urządzenia z systemem iOS oraz Android iOS   Android
 • co miesiąc książka (e-book) Wydawnictwa Charaktery w pakiecie!
 • nielimitowany dostęp do wszystkich treści na portalu charaktery.eu w wybranym okresie


, lub zarejestruj aby móc skorzystać z tej oferty.
Posiadasz kod rabatowy?

We wrześniowych Charakterach o sposobach na nieśmiałość

Niełatwo być nieśmiałym człowiekiem. Kiedy jednak pomyślę, co jest skrajnym przeciwstawieniem nieśmiałości, to wychodzi mi nie śmiałość, lecz „nadśmiałość” o posmaku psychopatii. Dlatego wolę jednak nieśmiałość, ze wszystkimi jej ciężarami - pisze we wstępie do wrześniowych Charakterów prof. Wiesław Łukaszewski.

Większość z nas zna udrękę nieśmiałości, co potwierdzają badania prof. Philipa Zimbardo. Dla większości przeżycie nieśmiałości jest epizodem. Niektórzy z nas są chronicznie nieśmiali.

Każda publiczna ekspozycja jest dla człowieka nieśmiałego wyzwaniem. Wejście do kawiarni, konieczność zapytania nieznanego przechodnia o drogę, zwrócenie niefortunnego zakupu – wszystko to zazwyczaj staje się zadaniem trudnym do wykonania. Ludzie nieśmiali to mistrzowie rezygnacji z rzeczy i planów, które są dla nich naprawdę ważne. Rezygnacja niesie mniejszy koszt niż uporczywe przełamywanie nieśmiałości.

Nieśmiałość to nie tylko (wymuszona przez siebie samego) ostrożność i nadmierna delikatność. To przede wszystkim dysproporcja między wyobraźnią i codziennością.
Wyobraźnia ludzi nieśmiałych nie ma żadnych granic. W niej wszystko jest możliwe. Ta niepohamowana wyobraźnia to niezliczona ilość różnych możliwych Ja. Tam wszystko jest proste, osiągalne z łatwością, niebudzące jakichkolwiek obaw. W wyobraźni człowiek nieśmiały jest panem swojego losu, nadzwyczaj pomysłowym i sprawczym. Przebudzenie przychodzi przy próbach konfrontacji z rzeczywistością.

Dzieje się tak dlatego, że ten sam stan rzeczy w wyobraźni jest nader pozytywny, a jednocześnie w rzeczywistości jest zagrażający. Wiele lat temu Neal Miller opisał to jako konflikt między dążeniem i unikaniem. Między dążeniem do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy – bo jest pociągający, i unikaniem go – bo jest odpychający.
Szczególną właściwością zachowania człowieka w takich sytuacjach jest oscylacja – a to zbliżanie się, a to ucieczka. Kiedy cel jest odległy, górę biorą jego strony pociągające. Wtedy pragnie się tego i podejmuje decyzje o realizacji takiego celu. W miarę jednak zbliżania się do celu uwypuklają się negatywne jego strony i wtedy pojawia się zahamowanie lub impuls ucieczki. Po oddaleniu cel znów wydaje się atrakcyjny, a po zbliżeniu znów awersywny. To pętla, z której nadzwyczaj trudno się wydobyć. Wielu z nas dobrze ją zna. Czasem kończy się to rezygnacją, a czasem (znacznie rzadziej) desperacją. I jedno, i drugie zapewne nie służy dobrostanowi człowieka.

Rzadko zauważamy, że nieśmiałość jest też pewną formą samotności. Wejście między ludzi, poddanie się ich opiniom, przejawianie inicjatywy we wspólnych działaniach wymaga bowiem przełamania własnych ograniczeń. Z obawy (najczęściej nieuzasadnionej) przed społecznym osądem, przed nieprzychylną lub choćby obojętną reakcją otoczenia ktoś przepełniony nieśmiałością woli pozostawać na uboczu. Staje się jedynym mieszkańcem swojego getta, co więcej – mieszkańcem dobrowolnym. Niepokój nakazuje mu chować się, otaczać palisadą, zamykać oczy.

Człowiek nieśmiały sam siebie skazuje na izolację, a z jej powodu cierpi. To diabelska alternatywa: w izolacji jest źle, i wśród innych jest źle. Nie ma dobrego wyjścia. Czasem za wszelką cenę chciałby i nie być samotnym, i nie bać się. Łatwo wtedy staje się ofiarą.

Krystyna Kofta, z którą znamy się od lat, napisała kiedyś, że kobiety lubią nieśmiałych mężczyzn. Ale ostrzegała, że z łatwością mogą zostać oni zniewoleni, a co najmniej „zagospodarowani”.

Nie jest łatwo być nieśmiałym człowiekiem. Kiedy jednak pomyślę, co jest skrajnym przeciwstawieniem nieśmiałości, to wychodzi mi nie śmiałość, lecz „nadśmiałość” o posmaku psychopatii. Dlatego wolę jednak nieśmiałość, ze wszystkimi jej ciężarami.

Prof. Wiesław Łukaszewski 

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖


W numerze ponadto:
    

 • Dlaczego matki odbierają córkom moc
 • Jak uwolnić się od przeszłości, która utrudnia życie
 • Roboty już potrafią odczytywać ludzkie emocje
 • Jedyną emocją, jaką jesteśmy w stanie trafnie rozpoznać, jest… przerażenie
 • W jaki sposób w mózgu rodzą się nienawiść i agresja
 • Kiedy dziewczynka jest chłopcem, czyli problemy z tożsamością u dzieci
 • Bez szczurów wiedza o zachowaniu byłaby dziś znacznie uboższa
 • Korzyści z jogi śmiechu
 • Kiedy zmienić pracę, a kiedy zmienić podejście do pracy

ORAZ TYLKO U NAS: 
Po raz pierwszy po polsku opowiadanie Isaaca Singera – wybitnego pisarza, dziennikarza i eseisty, laureata literackiej Nagrody Nobla.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖


O książce "O chłopcu, który przestał się bać, i inne niezwykłe eksperymenty"

Trudno wyobrazić sobie psychologię bez eksperymentów. Są jej potrzebne niemal tak samo, jak nam powietrze. Wiele z nich okazało się tak ważnych, a ich wyniki tak doniosłe, że wywarły wpływ na wiele dziedzin wiedzy o człowieku. Philip Zimbardo, Stanley Milgram, John Brodaus Watson czy Elizabeth Loftus to psychologowie, z których osiągnięć korzystają biologia, socjologia, literatura, film, teatr...

Książkę "O chłopcu..." poświęcamy właśnie tym niezwykłym eksperymentom. Pokazujemy nie tylko, jak wpłynęły na współczesne myślenie o ludzkiej naturze, ale też, jak kształtowały zmiany w zasadach etycznych prowadzenia badań, nie tylko psychologicznych. Przybliżamy współczesne zasady przeprowadzania eksperymentów, nastawione przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa badanym i rzetelności uzyskanych wyników.

Dzięki tej książce lepiej zrozumiemy tę część naszej natury, która tkwi w cieniu…

Autorami niezwykłych eksperymentów, które prezentujemy w tej książce, są: John Broadus Watson, Mary Cover Jones, Iwan Pawłow, Alfred Kinsey, Harry Harlow, Solomon Asch, Robert Rosenthal, Daniel Gilbert, Elizabeth Loftus, Daniel Simons, Chris Chabris, Ancel Keys, Philip Zimbardo, Stanley Milgram, David Rosenhan.

NOWOŚĆ! Charaktery w wydaniu dźwiękowym