Uważne współczucie - Paul Gilbert, Choden

Czy jesteś gotowy zmienić swój umysł, swoje emocje i relacje z samym sobą oraz z innymi ludźmi? Stać się bardziej troskliwy i wspierający? Odzyskać życiową równowagę, pewność siebie i dobre samopoczucie? Jeśli tak, to przygotuj się na zmianę sposobu, w jaki doświadczasz swojego życia, dzięki uważności i współczuciu.

Paul Gilbert, twórca terapii skoncentrowanej na współczuciu, i Choden, opierając się na swoim długoletnim doświadczeniu, a także na wynikach badań między innymi z dziedziny psychologii ewolucyjnej i neuronauki, wyjaśniają, w jaki sposób praktykowanie uważnego współczucia sprzyja regulacji emocji, dobrostanowi i pogłębianiu relacji społecznych. Uważność to mająca ogromną moc umiejętność, która może pomóc nam żyć bardziej świadomie, ale sama nie wystarczy, by całkowicie zmienić sposób działania naszego umysłu. Aby w pełni się rozwijać, potrzebujemy współczucia, rozumianego jako wrażliwość na własne i cudze cierpienie powiązana z zaangażowanym działaniem na rzecz zapobiegania mu i jego łagodzenia. Współczucie nie jest więc słabością, pobłażaniem sobie, litością czy poddańczą życzliwością – ono wymaga odwagi, mądrości, życzliwości i zaangażowania.

Z tej książki dowiesz się, jak uważność i współczucie mogą harmonijnie współdziałać, zapewniając skuteczne i praktyczne sposoby radzenia sobie z lękiem, niepokojem, złością czy depresją. Dzięki zamieszczonym w niej ćwiczeniom wykształcisz pełną troski, współczującą postawę wobec siebie i innych, a także otworzysz się na współczucie płynące z rożnych kierunków.

Jeśli chcesz skończyć z nieużyteczną samokrytyką, uleczyć traumę, pokonać wstyd, czuć się osobą godną szacunku, a także bardziej życzliwie traktować siebie i innych ludzi, to ta książka wskaże ci drogę do tego.

W życiu każdego z nas pojawia się mające różne źródła cierpienie. Radzimy sobie z nim na rozmaite sposoby. Czasem przyjmujemy postawę obronną lub krytyczną albo atakujemy innych. Czasem to wobec siebie jesteśmy największymi krytykami, jednocześnie odbierając sobie nadzieję.

Paul Gilbert i Choden pokazują, jak radzić sobie z wyzwaniami, pielęgnując współczującą i uważną postawę. Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu, a także na wynikach badań z dziedziny psychologii, neuronauki i medycyny, wyjaśniają, na czym polega kultywowanie współczucia oraz w jaki sposób przyczynia się do poprawy naszego zdrowia, dobrostanu i relacji z ludźmi. Ich książka wyposaża czytelnika w wiedzę, zawiera też ćwiczenia pozwalające praktycznie tę wiedzę wykorzystać. Zainteresuje szczególnie osoby, które chciałyby znaleźć inny, zdrowszy sposób radzenia sobie z trudnościami, jakich doświadczają w życiu.

Mateusz Banaszkiewicz
psycholog zdrowia
Uniwersytet SWPS

Jeśli myślisz, że współczucie jest prostym stanem psychicznym i że przychodzi samo z siebie, to z tej książki dowiesz się, jak bardzo się mylisz. Współczucie jest efektem głębokiego treningu, który wpływa na wszystkie sfery życia i zmienia nas radykalnie. Rozwijamy je w harmonii z innymi kompetencjami, takimi jak mądrość. Chwała autorom za klarowne unaocznienie nam tego i za propozycję mądrego treningu współczucia. Jest to bowiem jedna z najważniejszych rzeczy, jakich możemy się nauczyć. Jeśli rozwiniemy umiejętność współczucia, będziemy mogli kiedyś z czystym sumieniem powiedzieć, że nasze życie warte było przeżycia.

Marcin Fabjański
filozof, nauczyciel medytacji

Radzenie sobie z życiem w dzisiejszym świecie pełnym dóbr, przywilejów, a także cierpienia wymaga od ludzi umiejętności skutecznego działania. Jednak tym, co okazuje się przydatne, by nie tylko przetrwać życie, ale z otwartością je eksplorować, jest kształtowanie umiejętności wewnętrznego współczucia. Książka Paula Gilberta i Chodena w niezwykle inspirujący sposób zachęca nas do odważnego i jednocześnie mądrego, odpowiedzialnego, pełnego życzliwości, troski i czułości dostrajania się do tego, co bolesne. Trenowanie współczującego umysłu pozwala otworzyć się na unikalne cechy każdego człowieka, tak by kreować własne życie, będąc pomocnym dla siebie i dla innych.

Marta Szydłowska-Pierzak
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna,
założycielka Centrum Psychoterapii i Rozwoju Osobistego „Empatia”


O autorach:

Paul Gilbert – profesor psychologii klinicznej na University of Derby, gdzie przez wiele lat badał zagadnienia wstydu i samokrytycyzmu. Jest twórcą terapii skoncentrowanej na współczuciu (compassion-focused therapy), która pomaga osobom zmagającym się z problemami zdrowia psychicznego złagodzić dystres psychiczny. Zdolność rozwinięcia w sobie współczucia dla samego siebie i dla innych ma ogromy wpływ na nasz umysł, zdrowie, szczęście i na ludzi, z którymi łączą nas jakieś relacje. Gilbert jest też autorem bestsellerów The compassionate mind oraz Przezwyciężanie depresji.

Choden – były mnich buddyjski, obecnie realizuje międzynarodowe programy edukacyjne poświęcone uważności i współczuciu. Jest honorowym wykładowcą University of Aberdeen, gdzie prowadzi studia podyplomowe z zakresu uważności.


Redakcja merytoryczna: dr Julia Wahl

ISBN: 978-83-7489-813-3

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 376 s.

Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Książka dostępna pod linkiem: https://bit.ly/38dfVn9