Między kobietą a mężczyzną

Między kobietą a mężczyzną

  • W czym tak naprawdę tkwi istota bycia kobietą lub mężczyzną? Czy psychika ma płeć? Czym, poza biologią, kobiety różnią się od mężczyzn? I skąd się biorą te różnice?
  • Przyjaźń między kobietą i mężczyzną – czy to możliwe? Zdaniem wielu osób, nie. W takiej relacji nieuchronnie narasta seksualne napięcie. Pojawia się zazdrość ze strony partnerów. A co mówią na ten temat eksperci?
  • Są silne, niezależne, atrakcyjne. Współczesne kobiety realizują swe marzenia, kierują firmami. Ale z mężczyznami im się nie układa: wciąż trafiają na drani. Przypadek? Niekoniecznie - przekonuje Maja Storch.
  • Żeby stać się atrakcyjną kobietą nie potrzebujesz ani idealnej figury, ani kosztownych operacji plastycznych. Psychologowie przekonują, że przepis na bycie piękną jest w zasięgu ręki każdej kobiety.
  • Kobiety są mężczyznami rodzaju żeńskiego - przekornie podsumował różnice między płciami polski matematyk Hugo Dionizy Steinhaus. Jak się różnimy? Czy płeć ma znaczenie na gruncie zawodowym?
  • Kobiety czy mężczyźni – kto jest bardziej mściwy? Czy rację miał Fryderyk Nietzsche, który twierdził, że w miłości i zemście to kobieta jest barbarzyńcą?

A także coś do naprawdę głębokiej refleksji:

To poruszająca rozmowa z Anetą Kopacz, reżyserką i scenarzystką nominowanego w 2014 roku do Oskara filmu "Joanna". Obraz jest opartą na historii autentycznej postaci - Joanny Sałygi - opowieścią o ostatnim okresie życia śmiertelnie chorej młodej kobiety, matki małego dziecka.

Jednak jak mówi reżyserka: "Mój film nie miał być zapisem odchodzenia. Chciałam raczej pokazać rzecz najprostszą: że można smakować życie, dotykać go, czerpać ze zwykłej codzienności i relacji z drugim człowiekiem. Nie ma nic cenniejszego."

Wśród autorów min. prof. Bogdan Wojciszke, Beata Banasiak-Parzych, Agnieszka Chrzanowska i Agnieszka Lipińska-Grobelny