Edycja 2015

Teofrasty wręczone!

Wojciech Dragan, Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak są laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne. Nagrodę Specjalną – Teofrasta Superstar otrzymał prof. Jan Strelau.

 
Już po raz siódmy „Charaktery” wyróżniły książki psychologiczne polskich autorów.
 
W tym czasie Nagroda Teofrasta zdobyła uznanie czytelników i prestiż w środowisku akademickim. Jej laureatami są największe sławy polskiej psychologii, m.in.: prof. Maria Lewicka, prof. Paweł Boski, dr hab., prof. UKSW Jan Cieciuch, prof. Dariusz Doliński, dr hab., prof. KUL Piotr Francuz, prof. Wiesław Łukaszewski, prof. Piotr Oleś, prof. Jan Strelau, prof. Bogdan Wojciszke, prof. Tomasz Zaleśkiewicz.
 
Ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji miało miejsce podczas gali, która odbyła się 15 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Przybyłych gości przywitali: dr hab. Jolanta Talbierska, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, oraz Bogdan Białek, redaktor naczelny magazynu „Charaktery”. W imieniu prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego, patrona honorowego nagrody, do gości zwrócił się wiceprezes PAN prof. Edward Nęcka: – Misją Polskiej Akademii Nauk jest upowszechnianie nauki, a nie ma na to lepszego sposobu niż książka. Myślę, że mogę wyrazić wdzięczność całego środowiska naukowego organizatorom Nagrody Teofrasta za jej ustanowienie.
 
W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy Nagrodę Specjalną – Teofrasta Superstar. Powędrował on do rąk prof. dr. hab. Jana Strelaua, wielkiego badacza temperamentu i twórcy Regulacyjnej Teorii Temperamentu, w uznaniu Jego zasług dla psychologii. „Jan Strelau jest jednym z największych na świecie naukowców zgłębiających temperament i złożoność jego wpływów” – napisał Jerome Kagan, profesor psychologii z Harvard University w liście, który został odczytany podczas gali. Jak podkreślił amerykański naukowiec, prof. Strelau do badań nad temperamentem „wniósł mądrość i wytrwałość”.
– Jestem bardzo wzruszony. Teofrast jest mi niezwykle bliski, bo jest on w gruncie rzeczy ojcem psychologii osobowości rozumianej w kategoriach cech. Jego charaktery to nic innego jak kilkadziesiąt przymiotników, które charakteryzują człowieka – powiedział prof. Strelau, odbierając statuetkę Teofrasta Superstar.
 
Najlepsze książki psychologiczne wyłoniło Konsylium Doktorów, w którym obecnie zasiadają: dr Julia Barlińska, dr Szczepan Grzybowski, dr hab. Michał Harciarek, dr Paweł Koniak, dr hab. Mariola Łaguna, dr Anna Słysz, dr Agata Sobków, dr Monika Wróbel i dr Anna Zajenkowska.
 
W tym roku zgłoszono łącznie 33 książki. W kategorii książka naukowa nominację uzyskało siedem tytułów: Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie Magdaleny Czub, Bezdzietność. Perspektywa społeczno-kulturowa Barbary Dolińskiej, Temperament w pierwszym roku życia. Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe Wojciecha Dragana, Psychologiczne znaczenie pieniędzy. Dlaczego pieniądze wywołują koncentrację na sobie? Agaty Gąsiorowskiej, Samo się nie myśli. Afekt w procesach poznawczych pod red. Aliny Kolańczyk, Mentalizacja w kontekście przywiązania. Zdolność do rozumienia siebie i innych u osób z osobowością borderline Moniki Marszał, Neuropsychologia kliniczna. Od teorii do praktyki Marii Pąchalskiej, Bożydara L. J. Kaczmarka, Juri D. Kropotova.
 
Nagrodę Teofrasta za najlepszą książkę naukową: Temperament w pierwszym roku życia otrzymał dr hab. Wojciech Dragan. – To książka ważna, potrzebna i świetnie napisana. Autor ma dar zarażania czytelnika swą pasją do badań naukowych – mówiła w laudacji dr hab., prof. UŁ Eleonora Bielawska-Batorowicz.
 
W kategorii najlepsza książka popularnonaukowa nominowano osiem tytułów: 12 zasad skutecznej edukacji, czyli jak uczyć, żeby nauczyć Przemysława Bąbla i Marzeny Wiśniak, Podróż w czasie. Warsztat rozwoju osobistego osób starszych Beaty Bugajskiej i Celiny Timoszyk-Tomczak, Siła kobiet w biznesie. Czego możesz się nauczyć od dziesięciu kobiet sukcesu Anety Chybickiej i Elżbiety Zubrzyckiej, Subiektywna psychologia biznesu Pawła Fortuny, Rozmowy o rozwoju osobowym. Od koncentracji na sobie i swoich do otwartości na świat i altruizmu Marii Jarymowicz i Anny Szuster, Fantastyczna czterdziestka! Poradnik pozytywnego życia Agnieszki Orantowskiej i Bogusława Stępnia, Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie Katarzyny Schier, Jan Strelau. Poza czasem – z Profesorem rozmawiają Agnieszka Wilczek i Jakub Balicki.
 
Nagrodę Teofrasta za najlepszą książkę popularnonaukową: Podróż w czasie zdobyły dr Beata Bugajska i dr Celina Timoszyk-Tomczak. – Poznawać coś, żeby wiedzieć to za mało. Zastosowanie zdobytej wiedzy to coś niezwykle cennego. A ta książka to propozycja konkretnych działań wspomagających rozwój osób starszych – mówił dr hab. Jerzy Halicki, profesor
Uniwersytetu w Białymstoku.
 
Podczas gali ogłoszono również laureata w kategorii najpopularniejsza książka psychologiczna – głosami internautów zwyciężyła książka Success and Change Mateusza Grzesiaka.
 
Galę uświetnił występ Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, który specjalnie dla Laureatów, Czytelników i Przyjaciół „Charakterów” wykonał piosenki Starszych Panów.

***

Najlepsza książka naukowa
Wojciech Łukasz Dragan
Temperament w pierwszym roku życia. Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe
Wydawnictwo Naukowe Scholar

Najlepsza książka popularnonaukowa
Beata Bugajska, Celina Timoszyk-Tomczak
Podróż w czasie. Warsztat rozwoju osobistego osób starszych
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego

Najpopularniejsza książka psychologiczna wyłoniona w plebiscycie internautów
Mateusz Grzesiak
Success and Change
Wydawnictwo Helion