Teksty z kategorii: mózg str. 8

Pamięć absolutna: błogosławieństwo czy przekleństwo?

Zaledwie garstka ludzi na świecie może pochwalić się pamięcią doskonałą. Osoby te świetnie pamiętają każdy szczegół ze swojego życia. Wydawałoby się, że taka superpamięć jest godna pozazdroszczenia. A jednak jest ciężarem.

fot. istock by getty images

Dwa poziomy do przeszłości

Mózgowy mechanizm pamięci badany jest na dwóch poziomach – komórkowym oraz systemowym. Pierwszy z nich wiąże się z pytaniem, w jaki sposób tworzy się ślad pamięciowy, drugi – gdzie on powstaje.

rys. Greta Samuel

Jak działa pamięć?

Pamięcią sięgamy w przeszłość – do tego, co było, ale także wybiegamy w przyszłość – do tego, co dopiero zamierzamy zrobić. Niektóre wspomnienia ulatują szybciej, niż chcielibyśmy, inne wciąż wracają, choć chętnie byśmy je wymazali z pamięci. Jak działa pamięć? Ile jest jej rodzajów?

grafika: wildpixel/istockphoto

Czy można nie krakać wśród wron?

Jeśli siedem osób mówi, że film jest dobry, a ty – choć uważasz, iż film jest kiepski – powtarzasz za innymi, że był świetny, to znak, że ulegasz wpływowi tych siedmiu osób. Mówiąc krótko: jesteś konformistą. Czy wszyscy jesteśmy konformistami?

grafika: GeorgePeters/istockphoto

Zaraz, potem, jutro

Odkładając ważne sprawy na później, możemy wiele stracić – od zdrowia, które zaniedbujemy, poprzez ważne wydarzenia, które nas omijają, po niepowtarzalne okazje, które przechodzą nam koło nosa.

Kadr z filmu Philipa Zimbardo "Cicha furia"

Co się stało w stanfordzkich podziemiach?

O eksperymencie więziennym słyszał niemal każdy. Pokazał on, jak łatwo rola strażnika więziennego i władza nad drugim człowiekiem sprawia, że ludzie ujawniają swoje ciemne oblicze. Ale czy naprawdę tego dowiódł?

fot. artisteer/istockphoto

Świat okazuje się takim, jak sądzę, że jest

Wielu kelnerów ma zdolności – zdawałoby się – nadprzyrodzone. Otóż twierdzą, że potrafią z góry przewidzieć wysokość napiwku. Jak to możliwe? Czy kelnerzy potrafią przewidzieć przyszłość? A może sami ją tworzą?

 

rys. Sławomir Chrystow

Nie wszystko naraz

Zwykle robimy kilka rzeczy naraz. Prowadzimy samochód, rozmawiając przez telefon. Podczas negocjacji z klientem odbieramy maile i serfujemy w sieci. Wydaje się, że nasz mózg kocha takie podniety. Okazuje się jednak, że płaci za to wysoką cenę.