Teksty z kategorii: mózg str. 7

grafika: wildpixel/istockphoto

Czy można nie krakać wśród wron?

Jeśli siedem osób mówi, że film jest dobry, a ty – choć uważasz, iż film jest kiepski – powtarzasz za innymi, że był świetny, to znak, że ulegasz wpływowi tych siedmiu osób. Mówiąc krótko: jesteś konformistą. Czy wszyscy jesteśmy konformistami?

grafika: GeorgePeters/istockphoto

Zaraz, potem, jutro

Odkładając ważne sprawy na później, możemy wiele stracić – od zdrowia, które zaniedbujemy, poprzez ważne wydarzenia, które nas omijają, po niepowtarzalne okazje, które przechodzą nam koło nosa.

Kadr z filmu Philipa Zimbardo "Cicha furia"

Co się stało w stanfordzkich podziemiach?

O eksperymencie więziennym słyszał niemal każdy. Pokazał on, jak łatwo rola strażnika więziennego i władza nad drugim człowiekiem sprawia, że ludzie ujawniają swoje ciemne oblicze. Ale czy naprawdę tego dowiódł?

fot. artisteer/istockphoto

Świat okazuje się takim, jak sądzę, że jest

Wielu kelnerów ma zdolności – zdawałoby się – nadprzyrodzone. Otóż twierdzą, że potrafią z góry przewidzieć wysokość napiwku. Jak to możliwe? Czy kelnerzy potrafią przewidzieć przyszłość? A może sami ją tworzą?

 

rys. Sławomir Chrystow

Nie wszystko naraz

Zwykle robimy kilka rzeczy naraz. Prowadzimy samochód, rozmawiając przez telefon. Podczas negocjacji z klientem odbieramy maile i serfujemy w sieci. Wydaje się, że nasz mózg kocha takie podniety. Okazuje się jednak, że płaci za to wysoką cenę.

rys. Maria Mcevoy

Poszukiwacze tajemnic

Księżna Diana żyje, a samoloty rozpylają trujące chemikalia – niektórzy uparcie wierzą w podobne teorie i odrzucają inne wyjaśnienia. Skąd się bierze wiara w teorie spiskowe?

fot. Getty Images Poland

Umiesz więcej, niż myślisz

Prawie każdy będzie musiał w swoim życiu zmienić zawód, i to niejeden raz – mówią dziś eksperci rynku. Jak odkryć, co nowego możesz robić, gdy wydaje ci się, że nic innego nie umiesz?

fot. Getty Images Poland

Siła nas, moc mas

Tłum ma złą opinię – niesłusznie! Najnowsze badania psychologów społecznych dowodzą, że otoczeni innymi ludźmi, anonimowi, wcale nie głupiejemy i nie stajemy się agresywni. Zyskujemy za to poczucie wspólnoty i siły, by zmieniać świat.