Teksty z kategorii: mózg str. 7

fot. PeopleImages/istockphoto

Czym jest inteligencja?

Codzienna obserwacja wskazuje, że ludzie różnią się szybkością i jakością rozwiązywania problemów tak zawodowych, szkolnych, jak i rodzinnych. Jak wyjaśnić te różnice? Czym jest i w jaki sposób możemy definiować inteligencję?

rys. Sławomir Chrystow

Z innej perspektywy

Psychomądrość to umiejętność znajdowania odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Psychomądry człowiek patrzy nie tylko z własnej perspektywy, ale też uwzględnia potrzeby innych. Do tego niezbędny jest jednak czas, wnikliwość, uważność.

rys. Istock by getty images

Jesteś mądrzejszy niż myślisz

Na co dzień często ulegamy podszeptom intuicji. Czasami warto jednak poświęcić nieco więcej czasu, by zastanowić się nad problemem. Okazuje się bowiem, że w logicznym myśleniu jesteśmy lepsi, niż nam się wydaje.

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Osobliwa osobowość

Osobowość – na ile nas opisuje? Czy pozwala wyjaśnić i przewidzieć nasze zachowania? Czym jest? Czy zawsze pozostanie tajemnicą?

fot. Wojciech Wojtkielewicz

Jak uwodzi zło

Po jednej stronie ludzie będący uosobieniem zła. Po drugiej – bohaterowie czyniący dobro. Dzieli ich nieprzepuszczalna, jak sądzimy, granica. Wierzymy, że po tej dobrej stronie jesteśmy my. Czy tak jest naprawdę – wyjaśnia prof. PHILIP ZIMBARDO.

fot. sezer66/istockphoto

Nawiedzona siostra

Psychologia w swoim pionierskim okresie rozwijała się trzema nurtami. Dwa pierwsze obejmowały badania nad procesami psychicznymi ludzi „zdrowych” oraz tych „zaburzonych”. Nurt trzeci to parapsychologia, nawiedzona siostra psychologii.

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Życie na pamięć

Pamięcią sięgamy w przeszłość – do tego, co było, i wybiegamy w przyszłość – do tego, co dopiero zamierzamy zrobić. Niektóre wspomnienia ulatują szybciej, niż chcielibyśmy, inne wciąż wracają, choć chętnie byśmy je wymazali. Jak działa pamięć? Ile jest jej rodzajów?

fot. mheim3011/istockphoto

Choroba Alzheimera – jak dostrzec wczesne objawy?

Choroba Alzheimera kojarzona jest głównie z utratą pamięci. Nie należy jednak lekceważyć innych niepokojących objawów, które narastają dużo wcześniej niż samo głębokie otępienie. Specjaliści przestrzegają: im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym dłuższy jest czas dobrego funkcjonowania chorego.