Teksty z kategorii: mózg str. 5

fot. Getty Images Poland

Kiedy tabletki mogą zaszkodzić?

Tabletki nasenne mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Część skutków ubocznych ich działania przypomina objawy demencji, dlatego problem często pozostaje nierozpoznany.

fot. Getty Images Poland

Niebieski złodziej snu

Ekrany komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów, czytników e-booków – wszystkie one emitują nienaturalne, tzw. niebieskie światło. Kontakt z nim na dłuższą metę jest szkodliwy, może znacząco wpływać na pogorszenie jakości naszego snu.

rys. getty images Poland

Wyrwani z objęć Morfeusza

Coraz szybsze tempo życia powoduje, że brakuje nam czasu na wypoczynek. Wieczorami mamy problemy z zaśnięciem, a rano budzimy się zmęczeni. To może być bezsenność. Badacze snu sprawdzają, co się dzieje w mózgu osoby cierpiącej na to zaburzenie.

rys. getty images Poland

Uśpieni mordercy

Powszechnie życzymy sobie „spokojnych snów”. Za życzeniem tym kryje się wiedza, że w nocy może być... różnie. I wcale nie chodzi tylko o to, że ktoś lub coś może nam sen zakłócić. Idzie też o nas samych... Podczas snu ludziom zdarza się czynić rzeczy naprawdę straszne.

rys. getty images Poland

Nocne uniesienia

We śnie zdradzamy, uprawiamy seks z nieznajomymi, próbujemy miłosnych sztuczek, które na jawie wywołują na naszej twarzy rumieniec. Dlaczego tak się dzieje, co oznaczają nasze erotyczne sny, jaką mają rolę albo... jaką rolę się im przypisuje?

Lista sennych przebojów

Ludzie, choć tak różni, sny mają bardzo podobne, a ich przewodnie motywy wciąż się powtarzają. Dlaczego tak jest, czym są marzenia senne, czemu w ogóle nas nawiedzają i jak je interpretować oraz tłumaczyć?

rys. Istock by getty images

Odmienne stany świadomości

Sen przenosi nas do wirtualnej rzeczywistości. Co noc bierzemy udział w przedziwnych wydarzeniach wykreowanych przez nasz śniący umysł, przygotowując się w ten sposób do życia na jawie – twierdzi J. Allan Hobson, amerykański badacz snu.

rys. getty images Poland

Przenikające się światy

Świat snów i świat świadomości przenikają się. Sny wpływają na to, jak czujemy się za dnia, a to, co dzieje się w ciągu dnia, ma wpływ na wizje, które nawiedzają nas w nocy.