Teksty z kategorii: ja str. 6

Dogadajmy się

Jest różnica między słyszeniem a słuchaniem. Zdarzają się rozmowy, w których obie strony wiedzą, co chcą powiedzieć, i dochodzi do wymiany… dwóch monologów. Przekłuwając baloniki takich gotowych mów, można wydobyć od tej drugiej osoby coś bardzo cennego.

fot. Getty Images Poland

Lista strachów

Tworząc listę swoich lęków, wyciągniemy je na światło dzienne, a to sprawi, że pierzchną. Gdy je nazwiemy – zrozumiemy, jakie są małe i jak nas ograniczają. Nazwanie zabiera im moc.

rys. Greta Samuel

Pokaż im trend

Jak skłonić sąsiadów, by zaczęli oszczędzać wodę? Informacja, że robią tak trzy osoby na dziesięć, to za mało. Lepiej zwrócić uwagę, że coraz więcej ludzi angażuje się w takie działanie, że taki jest... trend.

fot. Getty Images Poland

W swoim dobrym interesie

Dlaczego pomagamy innym? Czy kieruje nami bezinteresowna chęć poprawy losu drugiej osoby? A może mamy w tym osobisty interes? Czy altruizm jest egoistyczny?

Empatia dla wybranych

Chociaż wolimy o sobie myśleć, że jesteśmy współczujący i empatyczni, to nasze współczucie nierówno się rozkłada.

rys. Paweł Kuczyński

Dlaczego się spieramy

Czasami pod nawoływaniem o poszanowanie abstrakcyjnych wartości kryją się niezaspokojone potrzeby każdej z kłócących się osób – potrzeba bezpieczeństwa, docenienia – lub poczucie opuszczenia i odtrącenia.

ilustracja: Anna Góra-Klauzińska

Cierpliwość popłaca

Czasami mamy wyobrażenie, że być tolerancyjnym, być cierpliwym to znaczy lubić wszystkich. Otóż nie. Nie musimy być ze wszystkimi w przyjaźni. Musimy natomiast ich szanować.

Tolerancja ale

Sami niezbyt tolerancyjni, domagamy się tolerancji od innych. Chcielibyśmy być tolerowani, ale stać nas na niewiele więcej niż pseudotolerancja.