Teksty z kategorii: ja str. 4

fot. istock by getty images

Kanapka ze skargą

Gniew nie smakuje nikomu. Ale stosując odpowiednie techniki, w przypadku większości skarg i zażaleń można przyrządzić istne delicje.

Obywatelu, nie emigruj...

Pisząc o emigracji, nie mam na myśli tej zarobkowej, ani w ogóle wyjazdu do innego państwa, lecz naszą nieobecność lub pozorną obecność w świecie społecznym.

fot. Getty Images Poland

Sekrety ukryte w DNA

Coraz więcej osób korzysta z testów genetycznych, by odnaleźć członków rodziny. A przy okazji na jaw wychodzą rodzinne tajemnice…

rys. Marcin Mokierów-Czołowski

Jak wzmocnić pewność siebie

Ilu z nas może powiedzieć: „Znam siebie, lubię i cenię. Wiem, co potrafię, a czego nie. I żadne niepowodzenie ani czyjeś krzywe spojrzenie nie załamie mnie”. Jak zyskać taką pewność siebie?

rys. Paweł Kuczyński

Godni od urodzenia

Godność towarzyszy nam od pierwszych chwil życia. Przychodzimy z nią na świat. Dlatego jej naruszenie odczuwamy tak, jakby ktoś nie dawał nam prawa do istnienia, do życia, prawa do nas samych, do naszych wartości.

fot. Getty Images Poland

Marchewka już nie działa

Zadajmy sobie pytanie: Czy będę zadowolony, jeśli za rok będę wykonywać tę samą pracę co teraz? Jeśli nie odczuwamy entuzjazmu na tę myśl, to możliwe, że nie pracujemy w warunkach sprzyjających motywacji wewnętrznej.

fot. Getty Images Poland

Z innej perspektywy

Perspektywa kosmiczna, medytacja śmierci i medytacja nad złem – te trzy stoickie techniki od setek lat pomagały ludziom odnaleźć spokój, nawet w najbardziej skomplikowanej rzeczywistości. Warto je znać i praktykować.

fot. Massonstock/istockphoto

Baczność! Odpocznij!!

Zmęczenie dopada nas podstępnie. Krzyżuje plany, odbiera radość. Chcemy je pokonać, czasem sięgając po chemiczne specyfiki. Nawet jeśli odzyskamy siły, to na krótko. Potem przychodzi jeszcze większe wyczerpanie.