Teksty z kategorii: ja str. 4

grafika: istockphoto/amoklv

Ukradziony spokój

Aby uwolnić się od lęku, potrzebujemy dowiedzieć się, kim naprawdę jesteśmy. A to może stać się w ciszy i spokoju. Choć za jednym i drugim bezbrzeżnie tęsknimy, jednocześnie robimy wszystko, aby ich uniknąć. Pomagają nam w tym smartfony, komputery, Facebook, telewizja, głośna muzyka, nowe wyzwania, zadania i plany. Uciekamy w nie, bo słusznie podejrzewamy, że cisza i spokój obnażą pustkę i bezsens naszej gry w narcystycznym spektaklu.

fot. iStock by Getty Images

Czego sobie życzysz

Zamiast mocnych postanowień lepiej formułować życzenia. Dzięki temu doświadczamy pozytywnych emocji i mamy większe szanse zrealizować nasze zamierzenia.

fot. Getty Images Poland

Kiedy nadmiar szkodzi

Samokontrola pozwala nam myśleć o przyszłości i realizować cele. Nie zapominajmy jednak o tym, co jest tu i teraz.

fot. Getty Images Poland

Wciąż ten sam, choć inny

Zmienić się na lepsze? Wydaje się, że nic prostszego – przecież siebie dobrze znamy i mamy nad sobą pełną kontrolę. Nic bardziej mylnego. Zmiana siebie to nie przemeblowanie pokoju.

fot. Getty Images Poland

Za wolno, za szybko, w sam raz

Trudno wytrzymać kilka godzin w szkolnej ławce, zwłaszcza gdy lekcje są nudne albo męczące, a wokół wiele rozpraszaczy. Jak pomóc dziecku dobrze pokierować energią?

fot. istock by getty images

Gdy wokół tyle pokus

Co zrobić, by panować nad impulsami i nie pozwolić, by to one panowały nad nami? Podpowiadamy, jak trenować samokontrolę.

fot. Getty Images Poland

Bez napięcia

Rodzice często myślą, że ich dziecko za mało się stara albo brakuje mu samokontroli. A może prawdziwym problemem jest nadmierny stres? To on sprawia, że trudno oprzeć się impulsom.

fot. iStock by Getty Images

Marzenie wskazuje drogę

Najpierw trzeba wymyślić cel. A potem pójść za swoim marzeniem, nie zastanawiając się, czy jest realistyczne, czy nie. Później skonfrontujemy je z rzeczywistością.