Teksty z kategorii: ja str. 4

Psychologia nie ma władzy

Pozwala coraz lepiej poznawać zakamarki naszej psychiki. Zmienia nasze życie, przeobraża też inne dziedziny nauki. Psychologia odgrywa większą rolę niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego więc politycy wciąż stronią od wiedzy psychologicznej?

foto: istock

Fonoholizm: przystanek na żądanie

Czy to jest ten inny świat? Od ponad 20 minut przyglądam się w tramwaju ludziom zapatrzonym w plastikowe elektroniczne pudełko. Ja nie mam telefonu, zgubiłem... 

Kiedy Ja rozmawia z Ja

Przeglądając swoje kalendarze sprzed lat, odkryłem w jednym z nich taką notatkę: „Kiedy Ja rozmawia z Drugim Ja, jeden z nas mówi, a drugi słucha”.

grafika: Martin Dimitrov/Istockphotocom

Jesteś tym, co myślisz

Nigdy nic mi się nie udaje! – takie negatywne myśli mogą nas przygnębiać i odbierać chęć działania. Jak je rozpoznać i nie wpaść w ich pułapkę?

fot. studio grand ouest/istockphoto

10 dróg do odporności psychicznej

Osoby odporne psychicznie funkcjonują dużo lepiej w obliczu trudności, ponieważ nie dopuszczają ich zbyt blisko siebie. Przeszkoda czy porażka są dla nich tylko informacją, że trzeba się bardziej wysilić lub wypróbować inną strategię działania.

Kawa zmniejsza lęk

Kawę od lat odradzano osobom niespokojnym i lękowym. Czy słusznie? Niekoniecznie: niedawne badania wskazują, że kawa zapobiega napadom paniki, lęku, przeciwdziała także depresji. A zatem - czas na kawę!

fot. AntonioGuillem/istockphoto

9 zachowań wysoko wrażliwych osób (WWO)

Zmysły osób wysoko wrażliwych są dużo bardziej czułe na bodźce zewnętrzne niż zmysły innych ludzi. Co to oznacza w praktyce?

fot. princigalli/istockphoto

Dlaczego żywimy urazę do innych?

Co skłania nas do tego, by pielęgnować w sobie negatywne emocje wobec drugiego człowieka? Poniżej 5 głównych powodów, dla których żywimy urazę do innych.