Teksty z kategorii: ja str. 3

rys. istock getty images

Sztuka mówienia nie

Ogrom możliwości, natłok obowiązków, nieustający szum informacyjny i szybkie tempo życia sprawiają, że coraz trudniej jest nam identyfikować własne potrzeby, a w konsekwencji postępować w zgodzie ze sobą. Na szczęście z pomocą przychodzi asertywność. Artykuł ukazał się w "Charakterach" nr 2/2018. Możesz przeczytać go bezpłatnie dzięki Maleszko.edu.

fot. nemke/istockphoto

Jak ćwiczyć optymizm

Czy pozytywne nastawienie do własnych możliwości i otoczenia można w sobie rozwijać i wzmacniać? Oczywiście! Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc nabrać więcej optymizmu.

Grafika z IStock

Cechy osób o wysokiej inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna (EQ) ma ogromny wpływ na nasze życie osobiste i zawodowe. Oto cechy charakterystyczne dla osób o wysokiej EQ.

Dość odwagi

Trzeba śmiałości, by spojrzeć na siebie bez kamuflażu i rozwiać kłamstwa, którymi żyjemy.

fot. Getty Images Poland

W związku z kłamcą

Jednym z najbardziej toksycznych zachowań w związku jest kłamstwo. Jak rozpoznać, że jesteśmy oszukiwani i chronić się w takiej relacji, podpowiada psychoterapeuta Wojciech Stefaniak.

rys. Paweł Kuczyński

Jak żyć z narcyzem i mieć spokój

Czuje się wyjątkowy, niezwykły. Słucha tylko wtedy, gdy mówisz o nim. Wyśmiewa cudze sukcesy, za to o swoich może mówić godzinami. Początkowo czaruje i uwodzi, ale po najmniejszej krytyce zrywa relację. Brzmi znajomo? To narcyz. Jak z nim być i przetrwać?

Narcyzm

Narcyz bardziej niż inni zaczyna wierzyć, że jest wspaniały i nie może zrozumieć, dlaczego nie jest powszechnie doceniany.

rys. Paweł Kuczyński

Jak z emocji czerpać moc

Smutek, złość, wstyd, rozczarowanie, nadzieja – cała paleta emocji. Choć czasem wolelibyśmy ich nie przeżywać, bez nich bylibyśmy bezradni, jak dzieci we mgle. Gdyby nie one, skąd wiedzielibyśmy, co jest ważne, czego się wystrzegać, a czego strzec?