Teksty z kategorii: ja str. 3

fot. iStock by Getty Images

Rada Europy w obronie dzieci

Dobro i najlepsze interesy dzieci to wartości fundamentalne – uznała Rada Europy, przyjmując w 2007 roku Konwencję o ochronie dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym.

Przyszłość i psychologia

Większość gwałtownych zmian zaszła w naszym świecie w ciągu ostatniego półwiecza. Wielu z nas ma kłopot, żeby za nimi nadążyć. Bez psychologii sobie nie poradzimy.

rys. Paweł Kuczyński

Dobrze nie robić nic

W codziennej pogoni marzymy o wolnej chwili. A zarazem robimy wiele, by nigdy jej nie zaznać. Szkoda, bo warto nie robić nic. Bowiem kiedy nic się nie dzieje, zdarzają się najważniejsze rzeczy. Jak zatem zatrzymać się, żyć niespiesznie w kontakcie ze sobą i światem?

I raj ma swoje piekło

Polscy emigranci czują ogromną presję ze strony rodziny czy przyjaciół w Polsce: musi ci się udać, bo wyjechałeś na Zachód, zarabiasz w funtach. Koszty emocjonalne emigracji nie są widoczne – nikt się nie przyzna, że ma depresję.

fot. iStock by Getty Images

Od Fomo do Jomo

Tak bardzo boimy się, że coś nas ominie w sieci, że średnio co 12 minut i 38 sekund wpatrujemy się w ekran smartfona. Jak przemienić ten lęk w... radość z bycia offline?

rys. Daniel Garcia

Nowotwór duszy

Przeciwieństwem nienawiści jest spokój, równowaga wewnętrzna. Nie wyklucza to napadów złości. Ale wtedy jest to emocja, która pojawia się i przechodzi, jak chmury na niebie. Natomiast nienawiść wrasta jak nowotwór duszy.

rys. Paweł Kuczyński

Jak sobie poradzić z wrednymi ludźmi

Niektórzy ludzie sprawiają, że natychmiast tracimy humor.Takie toksyczne zachowania nie tylko nas ranią czy wywołują stres, ale też sprawiają, że zaczynamy w siebie wątpić. Jak rozpoznać toksycznych ludzi i jak sobie z nimi radzić?

fot. iStock by Getty Images

Zaprogramowani przed narodzinami

Dziecko rozwijające się w organizmie matki przygotowuje się do życia w warunkach, jakie zastanie po urodzeniu. To, czego doświadcza w tym okresie, wpływa zatem na to, jak będzie sobie radzić w świecie.