Teksty z kategorii: inne str. 3

fot.istockcom

Żyć w stylu lente

Predrag Matvejević, autor słynnego Brewiarza śródziemnomorskiego, mawiał, że człowiekiem Śródziemnomorza nie można się urodzić – nie jest to bowiem cecha dziedziczna, a coś, co się zdobywa i do czego się dąży.

Trener i jego Megamocni

Od prowadzenia zespołu z ekstraklasy do treningów z niepełnosprawnymi piłkarzami. Degradacja? Absolutnie nie. To znalezienie pasji, której można poświęcić niemal wszystko. Tomasz Wilman tak zrobił. I nie wyobraża sobie innego życia.

fot. Susie Gaal

Moje blizny to triumf

Ogień niemal mnie zabił, ale jednocześnie sprawił, że jestem dzisiaj tym, kim jestem. Wszystko, co piękne i cenne w moim życiu, narodziło się z tamtej tragedii. Przeciwności ukształtowały mój charakter, uformowały moją wiarę, przyczyniły się do zbudowania mojej sieci społecznej.

fot. Rigts manaGED/gettyimages.com

Strefa komfortu

Zrozumiałem, że to nie ściany i nie meble tworzą dom. Tworzę go ja, moi najbliżsi i nasze – oby wyrażane – emocje.

fot. PhotShot.com/Kuba Sarata

Trzeba się ruszyć i zrobić cud

Chciałam pokazać ludziom ze slumsów, że coś od nich zależy, że zawsze coś można zmienić, tylko trzeba wstać, przestać czekać, aż zdarzy się jakiś cud. Dzięki wspólnej pracy kobiety doświadczyły swojej mocy, zobaczyły, jak wiele potrafią. Tego im nikt nie odbierze.

Sarah dwóch matek

Urodziła się 14 września 1934 roku. Przyjaciele mówili, że jej śmiech na granicy łez miał uchronić ją przed złem. Mała dziewczynka tkwiąca pomiędzy judaizmem i feminizmem, tradycją i krytyką, obowiązkiem i niezależnością, życiem i śmiercią.

fo. Wiktor Franko

Najważniejsza, bo nieużyteczna

Kiedy patrzę, jak dwie małe dziewczynki, Chinka i Tybetanka, pochylają się nad wierszem albo nad baśnią Andersena i próbują o tym rozmawiać – myślę, że to jest cud - mówi Anna Piwkowska.

rys. Joanna Gniady

Egzamin z wrażliwości

Dla jednych był sportowcem i playboyem, dla innych humanistą i buntownikiem. Wszyscy są jednak zgodni, że Henry A. Murray był psychologiem, który pokazał, jak ważna w kontakcie z pacjentem jest wrażliwość.