Dział: inne

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Psychologia według Muminków

Olga Tokarczuk pisarka i psycholożka została laureatką literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. W latach 1997-2000, Olga Tokarczuk była stałą współpracowniczką Charakterów, pisząc specjalnie dla nas swoje eseje. Przypominamy jeden z nich - "Psychologia według Muminków".

Czytaj więcej

Wilcze dzieci

25 lipca 1798 w lesie koło osady Saint-Sernin we Francji napotkano nagiego kilkunastoletniego chłopca, który wychowywał się bez kontaktu z ludźmi. Był on jednym z pierwszych opisanych przez badaczy „wilczych dzieci”.

Czytaj więcej

Słynne eksperymenty i ich nieludzcy bohaterowie

Czy psychologia jest nauką o człowieku? Oczywiście jest. I godzą się z tym zapewne nawet ci, którzy powiadają, że biorąc pod uwagę bohaterów psychologicznych eksperymentów, to raczej nauka o zachowaniach szczurów lub myszy.

Czytaj więcej

Kat żąda milczenia

Nasze milczenie wobec ludobójstwa i łamania praw człowieka jest hańbą. To odwracanie oczu, zatykanie uszu. W Rwandzie ludobójcom nie chodziło jedynie o to, by zabić milion ludzi - mówi Wojciech Tochman.

Czytaj więcej

Co nowego na kozetce

Gdy Zygmunt Freud prowadził praktykę, pozostawały mu jedynie spekulacje. Dziś można zajrzeć do mózgu pacjenta i zobaczyć, jakie ślady pozostawia tam psychoanaliza.

Czytaj więcej

Breivikowie

Każdy, kto nawołuje do obrony cywilizacji chrześcijańskiej przez nienawiść, jest ojcem (a i matki też by się znalazły) nowych Breivików - felieton Ignacego Karpowicza.

Czytaj więcej

Obrazy, które kocha świat

Nie spocząłem na laurach. Samouwielbienie to nie moja bajka. Codziennie wstaję i tworzę. Mam głód, gorączkę robienia czegoś nowego.

Czytaj więcej

Czekając na szóste słońce

Pojechałam do Meksyku szukać Boga, a znalazłam człowieka. Wierzę w ludzi, w dobro międzyludzkie. Wierzę, że jeśli Bóg istnieje, to jest w tej niewielkiej przestrzeni między nami.

Czytaj więcej

Kto jest święty?

Smarzowski pokazuje odtwarzalność patologii, dziedziczone traumy, skorodowany rdzeń, który nie zepsuł się wczoraj.

Czytaj więcej

Ten świecący punkt to ja

Zmaganie się z chorobą obojga rodziców to jedno z najważniejszych wspomnień w moim życiu. Wiem, że każda sytuacja może być zarówno darem, jak i przekleństwem. I często sami musimy poszukiwać światła w otaczającym mroku.

Czytaj więcej

Terapia w kurorcie

W XIX i na początku XX wieku modne stały się wyjazdy „do wód”. Takie kuracje uzdrowiskowe miały pomagać nie tylko w dolegliwościach fizycznych, ale też psychicznych.

Czytaj więcej

Zagadka Bourne’a

Pisarze i filmowcy nieraz szukają inspiracji w prawdziwym życiu. Czy to przypadek, że słynny agent Jason Bourne przypomina Ansela Bourne’a, pacjenta opisanego przez Williama Jamesa?

Czytaj więcej