Źródła chronicznej zazdrości
(red) Rodzina i związki
Czasami zazdrość bywa uzasadniona, czasami istnieje tylko w naszych głowach. Niektórzy są bardziej zazdrośni niż inni, a ich uczucia nie mają nic wspólnego z poczynaniami partnera. Skąd bierze się taka zazdrość?

Zjawisko chronicznej zazdrości pomaga zrozumieć teoria przywiązania. Jeśli przywiązujesz się do innych w sposób bezpieczny (patrz test na dole artykułu), to prawdopodobnie miałeś dobre doświadczenia z dzieciństwa czy poprzednich związków i oczekujesz tego samego od kolejnej relacji. Jeśli jesteś osobą przywiązującą się w sposób lękowy to możliwe, że w twojej przeszłości są wspomnienia niezbyt udanych relacji – zdrad, porzucenia – i to doprowadziło cię albo do unikania bliskości albo prób utrzymania partnera tak blisko, jak to możliwe, by tylko znów cię nie zostawił.
Osoby przywiązujące się w sposób lękowy lub unikowy znacznie częściej bywają zazdrosne niż ci przywiązujący się bezpiecznie – tak przynajmniej wynika z badań. Dostrzegają zagrożenia tam, gdzie ich nie ma, denerwują się mało znaczącymi drobnostkami. „Bezpieczni” mają więcej zaufania, a w sytuacjach konfliktowych są To, czego
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych Charakterów