Wtopieni w tło

Konteksty

Przeciętnemu Polakowi Wietnam kojarzy się wyłącznie z wojną oraz z azjatyckim jedzeniem, serwowanym w ulicznych budkach. Przy bliższym zetknięciu się z tym krajem okazuje się, że nie wiemy o Wietnamie i Wietnamczykach prawie nic.

Legenda głosi, że Wietnamczycy narodzili się ze związku króla smoków, Lac Long Quana, który wynurzył się z morza, i mieszkającej w górach wróżki Au Co. Dawna nazwa współczesnej stolicy – Hanoi – brzmiała Thang Long, czyli Wzlatujący Smok. Kraj ten ma wspaniałą historię, przepiękną przyrodę i przesympatycznych mieszkańców. Warto przybliżyć obyczaje społeczności tak licznie zamieszkującej również polskie ziemie (szacuje się, że w samej Warszawie mieszka ponad pięćdziesiąt tysięcy Wietnamczyków). 

POLECAMY

Życie rodzinne

Wietnamczycy, jak większość Azjatów, prowadzą niezwykle intensywne życie rodzinne. Obok zdobywania wiedzy i kariery, najwyższą wartością jest rodzina. Razem z rodziną jedzą posiłki, piją herbatę, dyskutują godzinami, wspólnie podróżują i odwiedzają znajomych. Tu liczy się grupa, nie jednostka. Indywidualność nie jest mile widziana, z bardzo prostego powodu – bo odróżnia od grupy! Należy raczej jak najlepiej dostosować się do pozostałych lub „wtopić w tło”, co jest typową cechą kultury kolektywistycznej [patrz aplikacja obok – dop. red.]. Również wszelkie decyzje w sprawie zakupu domu, motocykla, wyboru szkoły czy wyjazdu podejmowane są w gronie rodzinnym. Rodzice nadal mają bardzo duży wpływ na życie dzieci. Często decydują nie tylko o ich wykształceniu, ale również o przyszłej żonie czy mężu. Mimo że współczesna młodzież wietnamska buntuje się przeciwko sztywnej tradycji, to często ulega presji i realizuje plany rodzinne. 

W społeczeństwie wietnamskim nietrudno zauważyć wszechpanujący hierarchiczny system społeczny, wprowadzony jeszcze za czasów Konfucjusza. Zgodnie z nim najważniejszy w domu jest najstarszy mężczyzna. Kobieta najpierw jest posłuszna ojcu, potem mężowi, a gdy zabraknie męża – najstarszemu synowi. Sama rzadko ma prawo podejmować decyzje. Do jej obowiązków należy przygotowywanie jedzenia i wychowywanie dzieci. Mężczyzna zajmuje się w tym czasie zarabianiem pieniędzy na dom. Współczesne Wietnamki próbują zmieniać ten tradycyjny podział ról, zatrudniając pomoc domową – same w tym czasie realizują się zawodowo. Nie jest to jednak częste, ponieważ wietnamskie kobiety „same z siebie” wolą zajmować się domem i dziećmi.

Gdzie My znaczy więcej niż Ja

Holenderski psycholog społeczny Geert Hofstede pół wieku temu badał pracowników koncernu IBM w kilkudziesięciu krajach. Ujawnił charakterystyczne dla danej kultury organizacyjnej (i narodowej) wzorce myślenia i zachowania. Można je opisać na pięci...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI