Wołanie Puszczy
Tomasz Samojlik inne Charaktery 9/2011
Puszcza pierwotna, taka jak Białowieska, to stale zmieniająca się struktura, w której następuje ciągła wymiana pokoleń. Rządzące tam mechanizmy mogą w pewien sposób przypominać te, które organizują życie ludzi.
Od zarania dziejów Europy tłem dla jej przemian kulturowych i politycznych, postępu cywilizacyjnego i społecznego był dochodzący zewsząd stukot siekier i łoskot obalanych drzew. Historia Europy jest historią jej odlesiania. Motywy za nim stojące są dość oczywiste – pierwotnym puszczom naszego kontynentu wydzierano przestrzeń pod ziemie uprawne i osady, pozyskiwano drewno niezbędne niemal w każdej dziedzinie życia – jako paliwo, surowiec, budulec. Mniej oczywiste są natomiast powody, dla których bardzo nieliczne – niestety – europejskie puszcze uchroniły się przed tym naporem. Należy do nich Puszcza Białowieska. Dlaczego przetrwała? Odpowiedzi, przynajmniej częściowej, udziela jej historia przyrodnicza. Pokazuje, jak człowiek współistniał z białowieskimi lasami w ostatnich dwóch tysiącach lat.
Puszcza łagodzi obyczaje
W pierwszym tysiącleciu naszej ery przez Puszczę Białowieską przeszły
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówTomasz Samojlik
Tomasz Samojlik jest doktorem nauk biologicznych, adiunktem w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, specjalizującym się w historii przyrodniczej - badaniach mających na celu odtworzenie historii przemian środowiska przyrodniczego, ze szczególnym uwzględnieniem roli człowieka w tych przemianach.