Władcy emocji
Wiesław Łukaszewski, Alina Kolańczyk, Tomasz Maruszewski, Bogdan Wojciszke Rodzina i związki Charaktery 1/2010
W romansach emocje kierują nami, tam można oszaleć z miłości lub z rozpaczy. W powieściach kryminalnych przeciwnie - to my władamy emocjami. Zachowujemy kamienną twarz i stalowe nerwy, patrząc niebezpieczeństwu prosto w oczy. A w życiu?
Wiesław Łukaszewski: – W romansach zdarzają się zwroty w rodzaju: „Oszalała z miłości” albo „Nie panował nad swoją zazdrością”. W romansach człowiek taki bywa. Ale w powieściach kryminalnych, na przykład Raymonda Chandlera, znajdujemy coś zupełnie innego. Tam bohater: „Nie dał się sprowokować”, „Wykazał stalowe nerwy”. W romansach emocje kierują nami, w powieściach kryminalnych my – emocjami. To jak to w końcu jest: kto rządzi? Czy my emocjami, czy emocje nami?
Alina Kolańczyk: – Pytanie, kto kim rządzi, w odniesieniu do emocji pojawia się wtedy, gdy mamy z nimi kłopot. Dopóki emocje nam nie przeszkadzają, albo dopóki innym nie przeszkadza nasze emocjonalne zachowanie – problemu nie ma. Ba, raczej czerpiemy korzyści z tego, że istnieją emocje, bo odgrywają one ważną rolę w naszym życiu. Pomagają nam szybko ocenić rzeczywistość i zachować się adekwatnie, zgodnie z tą oceną. Problem z
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówWiesław Łukaszewski, Alina Kolańczyk, Tomasz Maruszewski, Bogdan Wojciszke
Prof. dr hab. Wiesław Łukaszewski jest psychologiem. Pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Sopocie. Członek Komitetu Psychologii PAN. Napisał m.in.: "Osobowość: struktura i funkcje regulacyjne", "Szanse rozwoju osobowości", "Wielkie pytania psychologii", oraz "Wytrwałość w działaniu" (z Magdaleną Marszał-Wiśniewską).
Prof. dr hab. Alina Kolańczyk pracuje w SWPS, zorganizowała Wydział Zamiejscowy w Sopocie. Zajmuje się regulacyjną funkcją procesów afektywnych. Jest współautorką książek: "Czuję, myślę, jestem", "Serce w rozumie".
Prof. dr hab. Tomasz Maruszewski jest psychologiem, wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Sopocie. Główne obszary jego naukowych zainteresowań to psychologia procesów poznawczych, psychologia emocji, pamięć autobiograficzna i mechanizmy radzenia sobie z traumą. Napisał m.in. "Psychologię poznania" i " Pamięć autobiograficzną".
Prof. dr ha. Bogdan Wojciszke jest psychologiem społecznym, dziekanem sopockiego wydziału SWPS. Pracuje w Instytucie Psychologii PAN. Zajmuje się m.in. spostrzeganiem społecznym. Napisał m.in.: "Teoria schematów społecznych", "Człowiek wśród ludzi", "Psychologia miłości", "Kobieta zmienną jest".