Suma wszystkich lęków
TOM PYSZCZYNSKI Ja i mój rozwój Charaktery 6/2011
Świadomość własnej kruchości i nieuchronnej śmierci napawa nas wielką trwogą. Lęk przed śmiercią może prowadzić do powstawania i wzmacniania uprzedzeń, postaw etnocentrycznych oraz agresji. Jednak wcale nie musi tak być! - przekonuje TOM PYSZCZYNSKI, amer
W ostatnich latach moje badania koncentrowały się przede wszystkim na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak sprawić, by lęk egzystencjalny nie prowokował stosowania przemocy w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych. Zgodnie z teorią opanowywania trwogi, którą sformułowałem przed dwudziestoma laty z Jeffem Greenbergiem i Sheldonem Solomonem, ludzie radzą sobie z przerażającą świadomością swojej śmiertelności przy pomocy bufora chroniącego ich przed paraliżującym lękiem przed śmiercią. Jego najważniejszymi elementami są: światopogląd, poczucie własnej wartości oraz bliskie relacje.
Światopogląd to założenia i przekonania dotyczące natury istnienia, które są podtrzymywane w obrębie danej kultury i które przyjmuje dana osoba. Stanowi niejako „teorię rzeczywistości”, która wyjaśnia, czym jest życie i jak należy żyć. Teoria ta napełnia istnienie znaczeniem, celowością, strukturą i
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówTOM PYSZCZYNSKI
jest profesorem psychologii społecznej na University of Colorado. Wraz ze swoimi współpracownikami przyczynił się do rozwoju eksperymentalnej psychologii egzystencjalnej, czyli nowej gałęzi psychologii społecznej, która stosuje metody eksperymentalne, by badać, jak człowiek radzi sobie z problemami egzystencjalnymi, takimi jak: śmierć, wolność, izolacja, natura. Razem z Jeffem Greenbergiem i Sheldonem Solomonem stworzył teorię opanowywania trwogi. Od wielu lat zajmuje się badaniem znaczenia procesów zarządzania trwogą w odniesieniu do wielu zjawisk, m.in.: samooceny, samooszukiwania się, uprzedzeń, relacji interpersonalnych, agresji, terroryzmu. Autor wielu publikacji, m.in.: Handbook of experimental existential psychology (współautorzy: Jeff Greenberg i Sander Koole), In the wake of 9/11: the psychology of terror (współautorzy: Jeff Greenberg, Sheldon Solomon).