Siedem mitów neuronauki
STEPHAN SCHLEIM Mózg i umysł Charaktery 4/2012
Czy mózg psychopaty jest inny? Czy da się czytać w myślach? Czy wolna wola i Ja nie istnieją? Prześledźmy 7 największych mitów neuronauki.
Szpinak zawiera dużo żelaza. Czytanie przy słabym świetle szkodzi oczom. Połknięcie gumy do żucia wpływa negatywnie na pracę naszego żołądka. Co łączy te trzy wypowiedzi? To mity. Żadnego z tych stwierdzeń nie da się potwierdzić naukowo. Wokół tego, jak działa mózg, również narosło mnóstwo legend. Ich pożywką są: złożoność tego organu, szybki postęp badań w dziedzinie neuronauki i wielkie zainteresowanie opinii publicznej. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym mitom o mózgu.
1. Jogging mózgu poprawia inteligencję
Regularne bieganie służy poprawie kondycji fizycznej, a jednocześnie pozwala osiągnąć lepsze wyniki w innych dyscyplinach sportu, np. w jeździe na rowerze. Jak wygląda ta kwestia, jeśli chodzi o wciąż przywoływany jogging mózgu? Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że mózg taksówkarzy z długoletnim stażem czy doświadczonych zawodowych muzyków rzeczywiście się zmienia. Ciągły
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówSTEPHAN SCHLEIM
prowadzi badania nad neuronalnymi podstawami wyroków moralnych w Klinice Uniwersyteckiej w Bonn. W swoim blogu eksperckim „Obrazy ludzi” (na stronie www.brainlogs.de) porusza kwestie neuroetyki.