Przyszłość zapisana w pamięci

Laboratorium

Lubimy wybiegać myślami w przyszłość, wyobrażać sobie, jak potoczą się wydarzenia. Okazuje się, że takie symulacje przyszłości zależą od tego, jak dobrze pamiętamy przeszłość. 

Czy jest to jedynie krótki przebłysk, kiedy w naszym umyśle pojawia się obraz nadchodzącego spotkania towarzyskiego lub biznesowego, czy jest to dłuższa umysłowa symulacja sytuacji, w której na przykład zapraszamy na randkę wymarzoną osobę albo prosimy szefa o podwyżkę – wyobrażenia przyszłości odgrywają centralną rolę w tym, jak odbieramy otaczający nas świat. Rzeczywiście, badania dotyczące wzorców myślenia pokazują, że ludzie spędzają połowę czasu (nie licząc snu), myśląc o sprawach, które nie są bezpośrednio związane z chwilą obecną, i znaczna część tej aktywności umysłowej jest skierowana ku przyszłości. 

POLECAMY

Bliskie związki

Choć psychologowie od dawna badają, jak dobrze potrafimy przewidywać przyszłość (nie wypadamy w tym zbyt dobrze), i interesują się zniekształceniami myślenia o przyszłości wynikającymi z zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i zaburzenia lękowe, to jednak niewiele wiedzieli o mechanizmach poznawczych i mózgowych, które dają początek myśleniu o pr...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI